Denník N

Druhý diel Matovičovho mesiášskeho komplexu

Igor Matovič. Foto N - Vladimír Šimíček
Igor Matovič. Foto N – Vladimír Šimíček

Menšinové vládnutie v dnešnej kríze je odsúdeniahodný hazard s krajinou a jej obyvateľmi.

Nemecký filozof Georg W. F. Hegel napísal, že historické udalosti sa zvyknú opakovať. Keď sa dejú prvý raz, majú podobu tragédie. Keď druhý raz, nadobudnú formu frašky. Slovenské historické špecifikum môže spočívať v tom, že sa poradie žánrov vymení – čo bola najskôr fraška, zmení sa na tragédiu.

V marci 2021 a v auguste 2022 sa deje to isté: na predsedu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností je vznesená požiadavka, aby sa vzdal vládnej funkcie. Porovnajme, čo sa dialo vtedy a čo sa deje teraz.

Hlavne nech som premiér

Pred rokom a pol Igor Matovič ako premiér dostal krajinu na pokraj nervového zrútenia. Podľa známeho prieskumu verejnej mienky žiadna vláda neškodila republike tak ako kabinet Igora Matoviča. A to sme zažili tri vlády Vladimíra Mečiara a tri kabinety Roberta Fica. Keď vo februári 2021 Slovensko obsadilo prvé miesto v počte covidových úmrtí na milión obyvateľov, premiér Matovič situáciu „riešil“ tak, že nechal zbytočne doviezť 200-tisíc dávok ruskej vakcíny Sputnik V. Vtedy bolo jasné, že tak to ďalej nemôže pokračovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Kollár

Eduard Heger

Hegerova vláda

Igor Matovič

Mikuláš Dzurinda

OĽaNO

SaS

Sme rodina

Veronika Remišová

Za ľudí

Komentáre

Teraz najčítanejšie