Stal sa z vás narkoman fatálne závislý od Ruska, vraví ukrajinský exminister Klimkin

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
V marci roku 2018 rozpútal Pavlo Klimkin na sociálnych sieťach diskusiu o prechode Ukrajiny z azbuky na latinku. O rok neskôr vyhlásil, že Ukrajina je pokračovateľkou Kyjevskej Rusi a ako taká zohrávala a zohráva výnimočnú rolu v rozvoji Európy.
Narodil sa v ruskom Kursku a kritici ho ohovárali, že po ukrajinsky hovorí len chabo. Na pražskom stretnutí Rusov žijúcich v Európe však ukrajinský minister zahraničia z rokov 2014 až 2019 Klimkin hovoril plynule nielen po ukrajinsky a rusky, ale aj po nemecky a anglicky.
V rozhovore okrem iného vraví, v čom Európa vo vzťahoch s Ruskom chybovala, či má ešte zmysel rokovať s Putinom a čo s Ukrajincami, ktorí chcú znovu ZSSR.
Neprotiví sa vám hovoriť so mnou po rusky?
Nie, nie. Ja som ešte pamätníkom Sovietskeho zväzu!
Sankcie, ktoré Európa a USA uvalili na Rusko po vpáde na Ukrajinu, sú síce bezprecedentné, ibaže zasiahnu v nemalej miere i nás, na komfort navyknutých obyvateľov tzv. vyspelých krajín. Neprehráme tento prazvláštny súboj s Rusmi navyknutými na nedostatok a ústrk?
Nie. To si nemyslím. Viete, je jedno také slovo – výdrž. Európa urobila strašne veľa chýb…
Tú najväčšiu prosím…
No napríklad sa dostala do stavu narkomana, ktorý fatálne závisí – a dodnes to platí, od Ruska.
Česká republika je toho najžiarivejším príkladom – napríklad vzhľadom na svoju doterajšiu takmer stopercentnú závislosť od ruského plynu. Takže teraz nám odporúčate výdrž pri liečení?
Musíte si položiť otázku: hodláme v tej svojej závislosti pokračovať? Stojíte pred strategickou voľbou. Buď si môžete jednoznačne ako Európa povedať: sme ochotní zaplatiť vysokú cenu za vyliečenie. Alebo nie a potom vás to celkom iste doženie.
Čo myslíte tým, že doženie?
To, čo mnohí teraz nahlas hovoria: pokiaľ Putin obsadí Ukrajinu, nezastaví sa tam.
Veď už ste to vedeli vlani, keď