Denník N

Boko Haram je väčší zabijak ako Islamský štát

Vodca nigeríjskej teroristickej skupiny Boko Haram Abubakar Šekau. FOTO - TASR/AP
Vodca nigeríjskej teroristickej skupiny Boko Haram Abubakar Šekau. FOTO – TASR/AP

Obe teroristické organizácie sú zodpovedné za polovicu teroristických útokov za rok 2014. Nigérijský prezident sľúbil, že zlikviduje Boko Haram do konca roka, nezdá sa to však reálne.

Islamský štát nie je najväčším zabijakom spomedzi teroristických organizácií, hoci v ostatných dňoch a vďaka propagande, ktorú šíri, by to tak mohlo vyzerať. Databáza Marylandskej univerzity Global Terrorism Index ukazuje, že v roku 2014 zabila najviac ľudí nigérijská teroristická skupina Boko Haram.

Z dát vyplýva, že minulý rok bola zodpovedná za smrť 6 644 ľudí, kým Islamský štát za 6 073. Boko Haram v minulosti deklaroval spojenectvo s Islamským štátom, ale nateraz sa nevie, do akej miery aj skutočne funguje.

Podobné črty

Medzi oboma teroristickými organizáciami, ktoré sa spolu v roku 2014 podieľali na polovici všetkých úmrtí súvisiacich s terorizmom, je niekoľko podobností. Obe sú známe svojou krutosťou, obe ovládajú istú časť územia a nazývajú ho kalifát, a obe svoje aktivity rozšírili aj do zahraničia.

Kým nigérijskí teroristi sa zatiaľ sústreďujú na susedné krajiny ako Kamerun, Čad či Niger, ktoré sú tak trochu mimo mediálneho záujmu, Islamský štát pôsobí globálnejšie, čo prispieva k tomu, že je známejší. Treba však povedať, že v štúdii zachytávajúcej rok 2014 tento trend ešte nie je taký zrejmý.

Islamský štát hlavne v Sýrii a Iraku používa výbušniny, Boko Haram svoje obete zväčša postrieľa, aj keď v ostatnom čase sa objavilo niekoľko samovražedných útokov spáchaných často aj ženami či dievčatami. To by podľa niektorých analytikov mohlo naznačovať, že Boko Haram sa inšpiruje akciami Islamského štátu.

Boko Haram: menej útokov, viac obetí

V porovnaní s rokom 2013 stúpol v Nigérii počet ľudí zabitých Boko Haram o 300 percent. Organizácia sa tiež podieľala na polovici z dvadsiatich teroristických útokov s najväčším počtom obetí. Boko Haram viac ako Islamský štát, ktorý útočí aj na bezpečnostné zložky či iných militantov, zabíja civilistov (77 percent vs 44 percent).

Platí aj to, že spáchal o dosť menej teroristických akcií ako ISIS (453 vs 1071), ale dokázal zabiť viac ľudí, čo len ukazuje na brutalitu organizácie. „Boko Haram sa orientuje hlavne na civilistov a útoky strelnými zbraňami sa prejavujú veľmi vysokým počtom obetí pri jednom zásahu,“ píše sa v štúdii Marylandskej univerzity.

Boko Haram svet spoznal hlavne po tom, čo minulú jar uniesli jeho militanti z internátnej školy 200 dievčat. Vtedy sa aj spustila medzinárodná kampaň za ich prepustenie. Nigériu však organizácia, ktorá vznikla v roku 2002, trápi oveľa dlhšie.

Jej militanti majú na svedomí nielen tisícky životov, ale aj vyháňanie ľudí z domovov, únosy, znásilnenia, predávanie žien do sexuálneho otroctva a ďalšie kriminálne aktivity.

Slabá Buhariho vláda

Vláda prezidenta Muhammada Buhariho vedie proti Boko Haram s podporou USA a viacerých západných aj afrických krajín vojenskú kampaň, tá má kolísavé výsledky.

Hoci Buharimu sa podarilo vytlačiť Boko Haram z niektorých lokalít a zničiť aj časť  infraštruktúry organizácie, teroristi sú stále schopní útočiť na trhoviskách a iných verejných priestranstvách. Od mája, keď Buhari spustil kampaň, zabil Boko Haram tisíc ľudí.

Sľub prezidenta, že organizáciu zničí do decembra tohto roka, je viac ako nereálny.

Od roku 2000 sa na svete stalo 61-tisíc teroristických činov, pri ktorých zahynulo 140-tisíc ľudí. Minulý rok bol najtragickejší, keď zomrelo 32 658 ľudí, čo je 80-percentný nárast v porovnaní s rokom 2013.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Útok v Paríži

Svet

Teraz najčítanejšie