Denník N

V Rusku je bontónom nenávidieť Gorbačova, v skutočnosti bol väčšine ukradnutý

S ruským prezidentom Vladimirom Putinom v roku 2004. Foto -tasr/ap
S ruským prezidentom Vladimirom Putinom v roku 2004. Foto -tasr/ap

K ruskému spoločenskému bontónu posledných rokov patrí „nenávidieť Michaila Sergejeviča Gorbačova“. V skutočnosti bol väčšine Rusov „ukradnutý“. A okolo desať percent obyvateľov krajiny ho za splnenie jeho historickej úlohy dokonca milovalo.

„Hrbatý – to je Michail Gorbačov (slovo gorb znamená po rusky hrb – pozn. red.). To je ten zradca vlasti, ktorý zničil ZSSR. Dlhé roky tento človek v skutočnosti neskrýval, že presadzuje záujmy USA.“ – Jeden z mnohých príspevkov na ruských sociálnych sieťach k smrti prvého a posledného sovietskeho prezidenta Michaila Gorbačova. Tento konkrétny pochádza z kanálu Konflikt na sieti Telegram.

„Michail Sergejevič bol človekom slabým a ničotným. Cítil sa na tróne impéria nepohodlne a bál sa. A zbavil sa ho hneď, ako na to dostal prvú príležitosť,“ hodnotí rolu Gorbačova v ruských dejinách známy ruský komentátor Sergej Mardan. Jeho výroky citujú tí, ktorí ctia heslo „o mŕtvych len dobre“, ale pritom im slová úprimnej ľútosti nad skonom človeka nejdú z pera.

A tak mnohí známi komentátori ako Vladimir Soloviov, ktorí inokedy sršia ostrými vtipmi a nevynechajú jedinú príležitosť na útok na svojich protivníkov, dnes používajú Mardanove slová ako svojrázny nekrológ, aby sa sami vyhli haneniu práve zosnulého politika:

„Gorbačov bol ničotný nielen

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie