Denník N

Finančnú políciu riadi sponzor Smeru

Robert Kaliňák, premiér Robert Fico a policajný prezident Tibor Gašpar. Foto – TASR
Robert Kaliňák, premiér Robert Fico a policajný prezident Tibor Gašpar. Foto – TASR

Bernard Slobodník dal v roku 2011 Smeru dar 11-tisíc eur, dnes má dohliadať na podozrivé transakcie. Policajný prezident mu dôveruje.

Riaditeľom finančnej polície je Bernard Slobodník, ktorý ako člen Smeru daroval v roku 2011 strane 11-tisíc eur. Informáciu priniesol Denník SME, ktorý skúmal nadštandardných darcov strany. Medzi nich patril aj poslanec Vladimír Jánoš, ktorého dnes vyšetruje polícia. Jánoš dal strane menej ako Slobodník – 6 600 eur.

Darcovia sú uvedení vo výročnej správe Smeru, Slobodník SME potvrdil, že ním naozaj je. Bol vtedy v civile a nevidí v tom problém. Policajti majú zakázané byť členmi politických strán alebo ich propagovať.

Slobodník ako riaditeľ finančnej polície vyšetruje citlivé finančné transakcie, podozrenia z prania špinavých peňazí, ktoré často smerujú aj voči politickým stranám alebo ich sponzorom.

Video: Šéf finančnej polície je sponzor Smeru, Kaliňák reaguje podráždene
autor: Martina Pažitková

Na pôvod peňazí neodpovedajú

Policajný prezident Tibor Gašpar povedal, že Slobodník je dlhoročný policajt, ktorý si v polícii prešiel všetkými funkciami. Riaditeľom finančnej polície je od marca 2014 a podľa Gašpara sa nikdy neprejavil ako zaujatý voči Smeru.

Gašpar vysvetľuje, že Slobodník v čase daru v roku 2011 nebol v polícii. Do roku 2010 pracoval na okresnom riaditeľstve v Leviciach, potom odišiel do civilu. Do polície sa vrátil v roku 2012, teda keď sa k moci vrátil Smer, najskôr ako riaditeľ expozitúry Národnej protikorupčnej jednotky Stred a vlani ho povýšili do funkcie riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru.

Gašpar a ani Slobodník nevysvetlili, odkiaľ pochádzalo 11-tisíc eur, ktorými šéf finančnej polície Smer obdaroval.

Gašpar na otázku, či vysoká policajná funkcia darca Smeru nie je spochybnením nezávislosti polície, odpovedal, že Slobodník pri návrate do polície predložil vyhlásenie, že nie je členom žiadnej politickej strany. Zároveň Gašpar cituje zo zákona o štátnej službe, že je zakázaná diskriminácia aj z dôvodu politického alebo iného zmýšľania.

„Pomýlili ste si tlačovú besedu,“ reagoval vo štvrtok minister vnútra Robert Kaliňák na tlačovke o zadržaných cudzincoch na otázku Denníka N, či je podľa neho v poriadku, že riaditeľom finančnej polície je sponzor Smeru, ktorý strane v roku 2011 daroval 11-tisíc eur.

Kontrolór z Levíc a ochranca z Mochoviec

„To, že bol pán Slobodník sponzorom Smeru, spochybňuje jeho nezávislosť, aj to, že pôjde aj po korupčných kauzách Smeru,“ myslí si bývalý minister vnútra Daniel Lipšic, ktorý sa na podobný prípad v polícii nepamätá. „Je to absurdná situácia. Finančná polícia je veľmi citlivá zložka a nemyslím si, že takýto človek môže byť v takejto funkcii.“

Lipšic bude žiadať, aby o Slobodníkovi rokoval bezpečnostný výbor parlamentu, a bude chcieť od policajného prezidenta Gašpara, aby od Slobodníka pýtal vysvetlenie, o aké peniaze išlo a ako ich uhradil.

Slobodník v minulosti pôsobil ako hlavný kontrolór mesta Levice. Portál Ginn v minulosti napísal, že Slobodník je evidovaný ako bývalý referent Štátnej bezpečnosti.

Ministerstvo vnútra vtedy reagovalo, že Slobodník po nástupe do polície krátko pôsobil na ochrane objektu výstavby atómovej elektrárne Mochovce. Ochrana vtedy spadala pod ŠtB. „Pôsobenie v ŠtB nemožno paušalizovať, a ku každej osobe, ktorej meno sa spája s prácou v tejto organizácii, je nevyhnutné pristupovať individuálne, čo považujeme za správne, etické a profesionálne. V takom duchu sme posudzovali aj pracovnú minulosť Bernarda Slobodníka, ktorého vnímame ako bezúhonného a profesionálneho príslušníka polície.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie