Denník N

Svetový newsfilter: Bez rád od Američanov mohla ukrajinská ofenzíva vyzerať inak

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

hlavnou správou tohto týždňa je ukrajinská protiofenzíva na juhu krajiny. Náznaky ofenzívy a útoky sa objavovali už dlhšie, no v pondelok to vypuklo naplno, čo potvrdila aj ukrajinská vláda a nezávislí analytici.

Vláda zároveň obyvateľov požiadala, aby nezverejňovali informácie o ofenzíve a o pohybe jednotiek, aby tak nepriamo nepomohli ruskej armáde. Do médií sa však dostali zaujímavé informácie o tom, ako pri plánovaní akcie pomohli Američania.

O čo ide: Prezident Volodymyr Zelenskyj vždy hovoril, že Ukrajina si chce zobrať späť celé územie, ktoré obsadilo Rusko. Ide nielen o Donbas, Cherson a jeho okolie, ale aj o Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.

Začiatok väčšej ofenzívy sa na Ukrajine aj medzi jej spojencami stretol s veľkým nadšením a nádejou na zvrat, no získať späť okupované územie bude mimoriadne náročné. Nielen preto, že útočiť je niečo úplne iné ako brániť sa – nieže by to druhé bolo jednoduché, obzvlášť proti veľkej presile.

K tomu, aby ukrajinská ofenzíva išla čo najlepšie, prispeli aj Američania. Ukrajincom totiž pomohli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie