Denník N

Zomrel muž, ktorý zvrátil dejiny

Autor je poslancom OĽaNO

Ak som niekedy rešpektoval sovietskeho lídra, bol to Michail Gorbačov. Veľký človek a reformátor, vďaka ktorému sa stal svet bezpečnejším.

Bol presvedčený komunista, no jeho glasnosť a perestrojka boli odvážnym pokusom zmeniť totalitný kolos na moderný a demokratickejší štát. Ako päťdesiatnik prebral krajinu, ktorej vládli geronti z politbyra, a nasmeroval ju k reformám, ktoré nemali obdobu.

V medzinárodnej politike došlo k historickému otepleniu vzťahov medzi ZSSR a USA a k zmluvám o odzbrojovaní. Historická bola dohoda INF, ktorá eliminovala celú kategóriu jadrových zbraní.

Jeho snahy sa mu nepodarili a ZSSR sa nakoniec rozpadol, nebolo možné reformovať krajinu, ktorá stála na ekonomicky neudržateľnom systéme a ideológii, ktorej už nik neveril. Bohu vďaka. Tento kolaps bol však nevyhnutný a práve vďaka Gorbačovovi neskočil krvavo ako rozpad Juhoslávie, ale dohodou a pokojne. Ak by bol vtedy na čele ZSSR politik stalinistického typu, všetko sa mohlo skončiť inak.

Ako Slováci si ho musíme vážiť len za to, že umožnil odchod sovietskych vojsk a nebránil zmenám u nás. Aj vtedy boli v ZSSR hlasy, ktoré by boli demokratické zmeny v satelitoch rady utopili v krvi a spoločnosť pridusili vojenskou čižmou, čo však on nedovolil.

Na konci života kritizoval aj Putinovu vojnu na Ukrajine, čo len potvrdilo jeho odkaz. Ako veľmi by sme dnes potrebovali, aby na čele Ruska stál líder ako Gorbačov a nie imperialista a autokrat ako Putin…

Bol človekom, ktorý predbehol dobu. Lídrom, na ktorého jeho krajina nedozrela, a napriek tomu, že pre svojich spoluobčanov chcel slobodu a pokrok, ho mnohí v posledných rokoch jeho života preklínali. Pre národ, u ktorého je jedným z najväčších lídrov Stalin, bol možno až príliš ľudský a mierny.

Demokratický a slobodný svet, rovnako ako to, čo zostalo z demokratického a slobodného Ruska, sú mu však navždy vďační.

Zbohom, Gorby!
Odpočívaj v pokoji.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie