Denník N

Mučenie, sexuálne násilie, zločiny proti ľudskosti. Správu o Ujguroch vydali 13 minút pred koncom komisárky vo funkcii

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Na vysokú komisárku OSN pre ľudské práva sa zosypala kritika, že skočila na hru genocídnej čínskej vlády. Teraz komisárkin úrad konečne vydal dlho očakávanú správu o Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang – v jej posledný deň vo funkcii.

Michelle Bacheletová mala 22 rokov a v Čile študovala medicínu, keď sa jej svet prevrátil hore nohami. Bol rok 1973 a jej milovaný otec pod novo nastolenou vládou vojenskej junty na čele s generálom Pinochetom zmizol vo väzení. Dlho vnútri neprežil.

Vo februári 1975 zavreli do utajovanej väznice aj ju a jej matku. Bez oficiálneho obvinenia a za mreže, ktorých existenciu čilská junta nepriznávala. Nespravovala ju polícia, ale tajné služby.

Tomu miestu, kde matku a dcéru Bacheletové uväznili, sa hovorilo Villa Grimaldi. Neslávne známa Villa Grimaldi, o ktorej sa hovorilo ako o mučiacom stredisku. Šepotom, pretože predsa neexistovalo.

„Veľmi dobre rozumiem ľuďom, s ktorými sa vo svojej terajšej práci rozprávam,“ podotkla o 46 rokov neskôr už dávno slobodná Michelle Bacheletová. Písal sa jún 2021 a ona už mala za sebou nielen dva prezidentské mandáty vo svojom rodnom Čile, ale aj tri roky na poste vysokej komisárky OSN pre ľudské práva.

„Vždy im hovorím: Toto mi vysvetľovať nemusíte,“ opisovala svoj prístup k rozhovorom s obeťami ľudskoprávnych zločinov. „Zažila som to. Svojvoľne ma zadržali. Bola som ‚zmiznutá‘. Bola som vo vašej koži. Mala som šťastie, že som prežila.“

Zločiny proti ľudskosti

To bolo vlani. Teraz – 31. augusta 2022 – Michelle Bacheletová na poste vysokej ľudskoprávnej komisárky skončila. A na rozdiel od svojho niekdajšieho prezidentského pôsobenia v Čile už oznámila, že o znovuzvolenie sa nehodlá usilovať.

Na jej posledné mesiace vo funkcii totiž vrhla veľmi nelichotivý tieň jej nedávna inšpekčná cesta do Čínskej ľudovej republiky. Najmä čínskymi bezpečnostnými zložkami usmernená a pozorne dozorovaná

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Svet

Teraz najčítanejšie