Denník N

Prečo má raketa SLS motory ako raketoplány a ako sa Mesiac využije pri ceste na Mars? Vysvetľuje astronóm Šilha

Vľavo astronóm Jiří Šilha z UK v Bratislave, vpravo raketa SLS pripravená na sobotný štart misie Artemis I. Foto – archív Jiřího Šilhu a AP/NASA
Vľavo astronóm Jiří Šilha z UK v Bratislave, vpravo raketa SLS pripravená na sobotný štart misie Artemis I. Foto – archív Jiřího Šilhu a AP/NASA

Prečo zlyhal prvý štart misie Artemis I z tohto pondelka a akú hrozbu predstavujú dážď či blesky pri štarte rakety?

Pri vývoji rakety SLS, ktorá vynesie kozmickú loď Orion do vesmíru, sa recyklovali aj staršie technológie, podľa astronóma Jiřího Šilhu bolo hlavnou motiváciou ušetriť peniaze a čas.

O uvedenom rozhodnutí má vedec pochybnosti. „Nič z misie – kapsula, veľká cisterna ani pomocné rakety, ktoré sa spätne získavali pri misiách s raketoplánmi – sa už nevyužije. Jednotlivé misie sa preto predražia. Pri vývoji sa síce trochu ušetrilo, na druhej strane sa peniaze stratili tým, že každá misia bude nerecyklovateľná.“

Denník N sa rozprával s Jiřím Šilhom najmä o programe Artemis, ktorý má vrátiť ľudí na Mesiac. Vedec v rozhovore vysvetľuje nielen podrobnosti misie Artemis I, nepilotovaného skúšobného letu so štartom naplánovaným na túto sobotu, no zamýšľa sa aj nad podobou ľudskej stanice na Mesiaci či spoluprácou vesmírnych agentúr so súkromným sektorom.

Prečo sa zrušila pondelková misia Artemis I, nepilotovaný skúšobný let NASA k Mesiacu?

Jeden zo štyroch motorov na nosnej rakete SLS vykazoval nedostatočne nízku teplotu pre chladenie vodíka, ktorý slúži ako palivo. Mal zhruba o 20 stupňov Celzia viac, ako sa očakávalo. Inžinieri to vyhodnotili tak, že je to príliš nebezpečné – vodík musí mať istú teplotu, aby fungoval správne.

NASA uviedla, že pohonná jednotka bola v poriadku a chybový bol s najväčšou pravdepodobnosťou senzor. Viete o poruche viac?

Naozaj to vyzerá tak, že s motorom bolo všetko v poriadku a porucha bola zrejme na senzore.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Technológie

Vesmír

Veda

Teraz najčítanejšie