Denník N

Vývoj bojov (190. deň): Čakanie na správy z Chersonu Rusi prerušili bizarným príbehom o vylodení pri Enerhodare

Ukrajinská žena plače pod portrétmi vojakov, ktorí padli v bojoch s ruskou armádou. Foto - TASR/AP
Ukrajinská žena plače pod portrétmi vojakov, ktorí padli v bojoch s ruskou armádou. Foto – TASR/AP

Aktualizácia 14.05: video z návštevy inšpektorov v elektrárni a podivného vysvetlenia ruského predstaviteľa o pôvode rakety na záberoch

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Ako sa Ukrajincom darí pri Chersone. 
  • Rusi sa chcú znova rozbehnúť v Donbase.
  • Ruská záhada v Enerhodare.
  • Bayraktar je späť. 
  • Mapy dňa – bojiská v Donbase a pri Chersone
  • Videá dňa – boj zblízka v Piskoch; Rus na Slovensku vysvetľuje Putinovým fanúšikom, že sa mýlia; úspešné útoky Bayraktarov; Rusi ničia opustené ukrajinské tanky – raz pešiak granátom, druhýkrát dronom; na zneškodnenie obrnenej techniky nie je nevyhnutný priamy zásah – osud ruského BMP.
  • Zapnite si odber seriálu o vývoji bojov na Ukrajine jedným klikom.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za štvrtok 1. septembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Ruská záhada v Enerhodare. Vo štvrtok Vladimir Putin opäť zmenil vysvetlenie, prečo bojuje na Ukrajine. Vyhlásil, že dôvodom je „protiruská enkláva, ktorá tam vznikla“.

Rovnako bizarné ako toto zdôvodnenie boli udalosti pri meste Enerhodar na východnom brehu Dnipra, kam do tamojšej Zaporižžskej jadrovej elektrárne smerovali zahraniční pozorovatelia. Ich príchod sprevádzali udalosti, ktoré nesú znaky ruskej dezinformačnej operácie.

Návštevu pozorovateľov si vyžiadali neprehľadné udalosti. Rusko preukázateľne v elektrárni rozmiestnilo svojich vojakov vrátane ťažkej techniky. Podľa ukrajinskej armády a aj svedectiev miestnych z jej areálu vedie paľbu na ukrajinské pozície. Rusko zas obviňuje Ukrajinu, že na elektráreň strieľa a hrozí jadrová havária.

Určiť od stola, kto na areál strieľa, sa nedá. Elektráreň je strategická pre obe strany. Napriek okupácii je stále napojená na ukrajinskú energetickú sústavu. Rusi by ju od nej radi odpojili a pripojili k svojej. Samozrejme, Ukrajinci to nechcú dopustiť. Obe strany teda majú motívy správať sa s veľkým rizikom.

V deň, keď mali prísť medzinárodní inšpektori na miesto, Rusko oznámilo, že ukrajinská armáda zaútočila cez rieku Dnipro a vylodila na východnom brehu ovládanom ruskou armádou 60 vojakov. Rusi tvrdia, že ich cieľom malo byť zabrániť v príchode inšpektorom.

Nad Enerhodarom lietali ruské bojové vrtuľníky, po meste sa preháňali tanky a iná technika. Dôkaz mala predstavovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie