Denník N

Káva pred večerným tréningom nie je dobrý nápad, naznačuje štúdia. U hráčov ragby sa spánok skrátil o 210 minút

Ilustračný obrázok. Zdroj - Unsplash/ Mike Kenneally
Ilustračný obrázok. Zdroj – Unsplash/ Mike Kenneally

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

skupina austrálskych vedcov hľadala odpoveď na otázku, ktorú si kladie mnoho športovcov vrátane rekreačných. Je správne užiť kofeín pred večernou fyzickou aktivitou?

Na jednej strane je potvrdené, že kofeín môže pomôcť ku kvalitnejšiemu športovému výkonu, na druhej strane však môže jeho konzumácia ohroziť kvalitu spánku a negatívne tak ovplyvniť regeneráciu po fyzickej záťaži.

Vplyv kofeínu na spánok v kombinácii s večerným športovaním mapovali odborníci z austrálskych univerzít tak, že skúmali skupinu pätnástich profesionálnych hráčov ragby, ktorí pred večerným zápasom užili prípravky s obsahom kofeínu.

Koncentráciu kofeínu monitorovali 60 minút pred zápasom a 30 minút po zápase a neskôr hľadali koreláciu medzi hladinami kofeínu a kvalitou spánku.

Výsledky výskumu ukázali, že po fyzickej námahe a konzumácii kofeínu dĺžka aj kvalita spánku významne klesli.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok a posielame ho aj e-mailom. Vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.


Štúdie, vrátane tých najnovších, potvrdzujú, že kofeín má pozitívny vplyv na fyzický výkon. Napríklad podporuje svalovú kontrakciu, vďaka čomu dokáže zvýšiť silu alebo oddialiť únavu.

„Vďaka výskumom vieme, že káva je účinným prostriedkom na podporu vytrvalostných, ale aj rýchlostno-silových športov,“ potvrdil v rozhovore pre Denník N docent Milan Sedliak z Fakulty telesnej výchovy a športu na UK v Bratislave.

Zo zistení Medzinárodnej spoločnosti pre športovú výživu, ktorá analyzovala 71 relevantných štúdií o kofeíne z posledných 20 rokov, vyplýva aj ďalší konkrétny záver: kofeín „významne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Radíme športovcom

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie