Denník N

Veža kníh na Dunaji

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Bratislava by mohla byť mestom, kde sa pri Dunaji píšu knihy.

Jeden z najkrajších augustov vo svojom živote som prežila v Kremse na Dunaji. Mala som už takmer hotovú knihu, ale chýbal mi čas sadnúť si a román dokončiť. Čas byť sama. Motať sa v sieti, ktorú som už takmer uplietla. Čas byť pavúkom a posedieť si v strede siete, ktorú stihol utkať, a voľne sa spustiť na vlákne vymotanom z vlastného vedomia.

Dostala som rezidenčný pobyt, ktorý spisovateľom poskytuje kraj Dolné Rakúsko, malý útulný byt s výhľadom na rieku v bývalej fabrike na koberce (oproti stále funkčnej väznici a bývalej fabrike na tabak, dnes Kunsthalle), vreckové a bicykel. Čo viac človek/spisovateľ potrebuje? O čom viac môže snívať?

Dokončila som tu s ľahkosťou svoj román, prechádzky vinicami a bicyklové výlety pri rieke a naprieč jablkovými a marhuľovými sadmi napomáhajú premýšľaniu, dennému sneniu, premietaniu, púšťaniu si fantázie. Ako šarkana.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie