Denník N

Staré dieťa, melancholik a blázon

Laco Déczi na svoj nástroj púzdro takmer nepotrebuje. Foto – atelier.doc/ Hypermarket Film
Laco Déczi na svoj nástroj púzdro takmer nepotrebuje. Foto – atelier.doc/ Hypermarket Film

Asi by ste nepovedali, aký vtipný a zároveň smutný môže byť portrét troch starnúcich slovenských džezmenov. Režisérom Filipovi Remundovi a Robertovi Kirchoffovi sa podaril silný dokument. Dali mu názov Para nad riekou.

Keď má režisér Robert Kirchhoff charakterizovať hrdinov svojho nového filmu, hovorí, že „Laco je také sedemdesiatročné dieťa, Ľubo bol založením melancholik – a Jano je, v dobrom zmysle, čistý blázon“.

Všetci traja žili život plný džezu a poézie spájajúcej melanchóliu s radosťou. A každý z nich dokázal byť aj v pomeroch socializmu slobodný vo svojom vnútri.

Trubkár Laco Déczi emigroval z Československa do USA v polovici 80. rokov, na Slovensko sa však vracia pravidelne v zostave Celula New York. Jan Jankeje, bratislavský rodák, hráč na kontrabas a kamarát slávneho Jaca Pastoria, odišiel do zahraničia ešte v roku 1968 a dnes žije v Nemecku.

Najsmutnejší osud z našich džezmenov, čo prerazili vo svete, mal Ľubomír Tamaškovič. V 70. rokoch žil saxofonista s modelkou v Paríži, džez hrával po Európe, postupne však jeho sláva vyprchala a posledné roky života na ňu len spomínal.

Tamaškovič mal pred dvoma rokmi pohreb, filmári však ešte stihli nakrúcanie s legendou.

Jedinečný trojportrét sa volá Para nad riekou, Robert Kirchoff sa o réžiu delil s českým filmárom Filipom Remundom. Premiéra bolo na nedávnom festivale v Jihlave a máme sa na čo tešiť. Lepší česko-slovenský dokument pravdepodobne do kín na budúci rok nepríde.

Umakart, papagáj a bez protézy v Paríži

„Začalo sa to tým, že sme čítali Lacovu biografiu Jiřího Šebánka Na plný plyn. Oboch nás okúzlila,“ spomínal Robert Kirchhoff.

„Skúmali sme jeho život, hudbu, poéziu. Laco totiž nevedomky dokonale naplňuje Marinettiho výrok, že poézia je čin. Jeho život je poetická performance, ktorú zdokonaľuje. Keď sme objavili jeho spoluhráčov Ľuba Tamaškoviča a Jana Jankejeho, tak sme ich intuitívne dali dohromady. S Filipom sme si povedali, že to urobíme tak, aby film cez tri postavy rozprával jeden príbeh. A ten je zároveň smutný aj komický.“

Vtipná je už prvá scéna, keď Décziho z newyorského klubu ide vyviesť policajt. „Čo to hráte? Clifforda Browna? Tak potom to hráte chybne a musím vás zatknúť,“ vyhráža sa muž zákona v očividne hranej scénke.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie