Denník N

Orosová, ktorá zastupuje tretinu ambulancií: Je reálne, že pacienti sa v januári nedostanú k špecialistom

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Jaroslava Orosová riadi Zväz ambulantných poskytovateľov, ktorý pri rokovaniach s poisťovňami zastupuje zhruba tretinu ambulancií špecialistov aj všeobecných lekárov. Budúci rok budú ambulancie žiadať o polovicu viac peňazí, inak zmluvy nepodpíšu.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Jaroslava Orosová má imunologickú a alergiologickú ambulanciu v Bratislave. Termíny vie teraz dať novým pacientom až o pol roka. A objednávanie ďalších pacientov už stopla. Zároveň je riaditeľkou Zväzu ambulantných poskytovateľov. Kritická situácia je podľa nej v asi všetkých špecializáciách.

V rozhovore hovorí o tom, prečo majú ambulancie málo peňazí,

  • že na nich vláda zabúda,
  • koľko peňazí zarobia a ako im platia za výkony,
  • že aj keď chceli, minister zdravotníctva sa s nimi doteraz nestretol.

Keď pred pár týždňami dostali lekári a sestry ponuky na vyššie platy, ambulancií sa to netýkalo. Zabúda na vás vláda pri zvyšovaní platov?

Áno, vláda momentálne rokuje len s nemocničnými lekármi. Napriek našim snahám o diskusiu ambulantný sektor upadol do zabudnutia. Je pre mňa záhada, prečo to tak je, celý zdravotný systém stojí na nemocničnej aj ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Vítame snahu vlády rokovať s nemocničnými lekármi, ale ak nájde zdroje len pre nemocničný sektor, pre ambulancie to bude likvidačné. Ambulancie majú obrovský nárast nákladov a už teraz sú podfinancované. Ak sa vláda nezačne zaoberať aj ambulanciami, ambulantný sektor sa zrúti.

Čo znamená, keď hovoríte, že je to likvidačné? Budú sa zatvárať ambulancie a dostupnosť bude ešte horšia ako dnes?

Presne. Dostupnosť ambulantnej starostlivosti je už dnes veľmi zlá. Oveľa horšia, ako pripúšťajú vláda a poisťovne. Pacienti sa nevedia dostať k lekárovi, týka sa to najmä špecializovaných ambulancií, ale aj všeobecných ambulancií je nedostatok. Sú regióny, kde úplne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

V redakcii

Zdravotníctvo

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie