Denník N

Potrebujú pokoj a jednorazové plienky. Ani jedno teraz v Donbase nemajú

Asi polovica klientov psychiatrickej liečebne evakuovaných z ukrajinskej obce Barvinkove nedokáže sama vstať z postele. Foto - Iva Zímová/Panos Pictures
Asi polovica klientov psychiatrickej liečebne evakuovaných z ukrajinskej obce Barvinkove nedokáže sama vstať z postele. Foto – Iva Zímová/Panos Pictures

Evakuovať 87 psychicky chorých ľudí, z ktorých polovica nedokáže vstať z postele, ďalej od ruského delostrelectva bol iba prvý krok vedúci k prežitiu vojny, o ktorej mnohí ani nevedia, že prebieha.

Bola to dlhá cesta. Do pohodlia a komfortu chýbalo veľa.

Mesto Barvinkove leží asi 180 kilometrov juhovýchodne od Charkiva smerom na Kramatorsk na rieke Suchij Torec. Tu v ulici s pôvodným názvom Októbrovej revolúcie, premenovanej na Nadeždovskú, bola do apríla tohto roku psychiatrická nemocnica.

Mnohí z klientov mali to šťastie, že sa blížiacim frontom nenechali vyviesť zo svojej už dávno panujúcej duševnej nepohody. Utlmení medikáciou ignorovali slovo vojna, ktoré lietalo všade okolo spolu so šrapnelmi, s bombami a raketami.

Najväčšiu traumu im priniesla zmena – polohy, denného poriadku, jedálnička, správania personálu, ktorý sa bál nielen o ich životy, ale aj o tie svoje a hlavne svojich detí, i nálady spoluležiacich, ktorí napriek svojej chorobe celkom adekvátne zhodnotili situáciu: smrteľné nebezpečenstvo je na dosah. Alebo skôr na dostrel.

Rozhodnutie o evakuácii padlo skoro tiež preto, že premiestňovať ležiacich, ale aj chodiacich, ktorým poškodená nervová sústava nedovolila zachovávať pokoj vo chvíľach, kedy ho ťažko zachovávali aj ľudia celkom duševne zdraví, do krytov alebo aspoň na chodby ďalej od okien plných smrtiacich črepov, bolo viac než náročné.

Bolo to prakticky nemožné.

Niektorí pacienti sú ľahostajní, iní trpia zmenami. A táto, ktorá ich zastihla teraz, je zásadná. Prišli o svoje dobre známe a bezpečné útočisko. Foto – Iva Zímová/Panos Pictures

Jedného aprílového dňa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie