Denník N

Dali mu 300 miliónov na hráčov, ale nebol aktívny na WhatsAppe. Prečo Chelsea vyhodila manažéra Tuchela

Thomas Tuchel. Foto - TASR/AP
Thomas Tuchel. Foto – TASR/AP

Londýnska Chelsea v utorok večer prekvapujúco podľahla na ihrisku chorvátskeho majstra Dinama Záhreb 0:1 v jej prvom tohtoročnom zápase Ligy majstrov.

Ten bol zároveň posledným pre manažéra Thomasa Tuchela.

V stredu doobeda klub oznámil, že Tuchel na lavičke Chelsea končí. Klub sa rozlúčil s trénerom, ktorý preň minulý rok celú Ligu majstrov vyhral.

Jeho výpovedi predchádzal gól chorvátskeho reprezentačného krídelníka Mislava Oršića, ale podľa britských médií sa k Tuchelovmu koncu schyľovalo už dlhšie.

A to aj napriek tomu, že paradoxne pred mesiacom údajne rokoval o novej zmluve.

Na štadióne Maksimir v Záhrebe sedel aj nový majiteľ Chelsea Todd Boehly, ktorý spolu so svojím konzorciom kúpil klub od Romana Abramoviča, zasiahnutého sankciami po ruskej invázii na Ukrajinu.

Boehly mohol vidieť veľmi zlý výkon – a hráčov po zápase otvorene kritizoval aj sám Tuchel. „Nemáme dostatok hladu, intenzity, odhodlania, aby sme vyhrávali súboje a robili veci na tej najvyššej úrovni. Nemôžete očakávať, že takto budete vyhrávať zápasy v Premier League či Lige majstrov. Nie sme tam, kde chceme byť,“ priznal pred novinármi.

„Je to na mne, je to na nás. Musíme nájsť riešenia. Som nahnevaný na seba aj na náš výkon. Takýto som neočakával. Musíme byť omnoho lepší. Ešte sme neskončili, neboli sme úplne spokojní, ale myslel som si, že sme na dobrej ceste. Tento výkon ma prekvapil,“ doplnil.

Keď Nemec v januári 2021 prichádzal, tím sa pod vedením bývalého kapitána Franka Lamparda prepadol na ôsmu priečku tabuľky. Hrozilo mu, že nebude hrať v Lige majstrov.

Tuchel nakoniec túto súťaž vyhral a v Premier League sa prebojoval na štvrtú priečku, ktorá znamená miestenku do Ligy majstrov. Rok pokračoval víťazstvami v európskom Superpohári aj na MS klubov.

Časť sezóny potom strávil rozprávaním o budúcnosti klubu v ére po Abramovičovi. Počas mocenského vákua bol práve Tuchel tým mužom, ktorý musel odpovedať na otázky médií.

250 miliónov

Po nástupe nových majiteľov dostal dôveru. A bol aj pri veľkom míňaní, o ktorom sme už tento týždeň písali. Chelsea získala v lete deviatich nových hráčov, zaplatila za nich viac ako 250 miliónov libier, pričom táto suma sa ešte môže zvýšiť v závislosti od rôznych bonusov.

Chelsea sa pritom napríklad zbavila rekordnej posily Romelua Lukakua za minimálnu čiastku, poslala preč Tima Wernera a predala aj Billyho Gilmoura do Brightonu za 7,5 milióna libier. Tuchelovi sa nehodili do systému. Na konci prestupového okna prišiel gabonský útočník Pierre-Émerick Aubameyang, ktorý pracoval s Tuchelom ešte v Borussii Dortmund.

33-ročný Aubameyang debutoval v drese Chelsea proti Dinamu Záhreb a necelá hodina hry na ihrisku bude nateraz jeho jedinou spoluprácou s Tuchelom v Londýne.

Tuchel dostal v lete väčšiu moc z hľadiska prestupov a mal príležitosť budovať si káder podľa seba, aj keď Chelsea nedokázala získať všetkých, ktorých chcel. Klub teraz hovorí, že prišiel „správny čas“ na zmenu hlavného trénera. Vzhľadom na letné prestupy to znie iba ako prázdna fráza: veď ešte pred týždňom si vytváral tím.

Chelsea sa nepochybne dostala do výsledkovej krízy. Prvýkrát počas Tuchelovho pôsobenia prehrala tri vonkajšie zápasy po sebe, v posledných šiestich dueloch ani raz neudržala čisté konto. Z posledných 16 zápasov Premier League vyhrala sedem. Momentálne je v tabuľke šiesta, päť bodov za prvým Arsenalom.

Podľa BBC Sport však Tuchel stratil dôveru hráčov a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Liga majstrov

Premier League

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie