Denník N

Svetový newsfilter: Ruskí oligarchovia na začiatku invázie vyjednávali, prišli s odvážnym návrhom

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

už určite viete, že vo štvrtok zomrela britská kráľovná Alžbeta II. Na tróne bola 70 rokov a bola jedným z najväčších symbolov britskej monarchie. Všetko dôležité o jej živote a o tom, čo bude nasledovať, nájdete tu.

Okrem správy o smrti Alžbety II. tento týždeň svetovému dianiu dominujú informácie o pokračujúcej ukrajinskej protiofenzíve. K útokom v Chersonskej oblasti sa pridal aj postup ukrajinských vojsk pri Charkive.

Zatiaľ to ide až prekvapujúco dobre a Ukrajinci hovoria, že by chceli získať kontrolu nad Chersonom do konca roka. Francúzsky generál Dominique Trinquand dokonca vraví, že sa to môže stať pred začiatkom zimy – aj preto, že obyvatelia Chersonu nesúhlasia s ruskou okupáciou.

K vojenským úspechom na fronte sa pridala ešte jedna dôležitá vec, ktorá ukazuje, že Rusi naozaj sú v problémoch. Zrušili plány na „referendum“ o pripojení Chersonskej oblasti, pred ktorým Kyjiv varoval od marca, keď stratil kontrolu nad juhoukrajinským mestom so strategickou polohou.


Európa: Ruskí oligarchovia sa sťažujú, že sú obete vojny

Na začiatku ruskej invázie sa špekulovalo o tom, že ak niekto môže prispieť k tomu, aby ju Putin ukončil, tak sú to oligarchovia, ktorých vojna poškodí.

Odvtedy prešlo viac ako šesť mesiacov a momentálne je už témou ukrajinská protiofenzíva, no s odstupom času sa objavili zaujímavé informácie o postoji viacerých známych oligarchov v začiatkoch ruského útoku.

O čo ide: Ako sa oligarchovia pozerali na vojnu na Ukrajine, dobre ilustruje telefonát zo začiatku invázie. Jeden z najbohatších Rusov Michail Fridman vtedy volal americkej diplomatke v Kyjive a prišiel so zaujímavým návrhom.

V dramatickom telefonáte navrhoval pragmatickú výmenu. Časť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie