Svetový newsfilter: Ruskí oligarchovia na začiatku invázie vyjednávali, prišli s odvážnym návrhom

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
Dobrý deň,
už určite viete, že vo štvrtok zomrela britská kráľovná Alžbeta II. Na tróne bola 70 rokov a bola jedným z najväčších symbolov britskej monarchie. Všetko dôležité o jej živote a o tom, čo bude nasledovať, nájdete tu.
Okrem správy o smrti Alžbety II. tento týždeň svetovému dianiu dominujú informácie o pokračujúcej ukrajinskej protiofenzíve. K útokom v Chersonskej oblasti sa pridal aj postup ukrajinských vojsk pri Charkive.
Zatiaľ to ide až prekvapujúco dobre a Ukrajinci hovoria, že by chceli získať kontrolu nad Chersonom do konca roka. Francúzsky generál Dominique Trinquand dokonca vraví, že sa to môže stať pred začiatkom zimy – aj preto, že obyvatelia Chersonu nesúhlasia s ruskou okupáciou.
K vojenským úspechom na fronte sa pridala ešte jedna dôležitá vec, ktorá ukazuje, že Rusi naozaj sú v problémoch. Zrušili plány na „referendum“ o pripojení Chersonskej oblasti, pred ktorým Kyjiv varoval od marca, keď stratil kontrolu nad juhoukrajinským mestom so strategickou polohou.
Európa: Ruskí oligarchovia sa sťažujú, že sú obete vojny
Na začiatku ruskej invázie sa špekulovalo o tom, že ak niekto môže prispieť k tomu, aby ju Putin ukončil, tak sú to oligarchovia, ktorých vojna poškodí.
Odvtedy prešlo viac ako šesť mesiacov a momentálne je už témou ukrajinská protiofenzíva, no s odstupom času sa objavili zaujímavé informácie o postoji viacerých známych oligarchov v začiatkoch ruského útoku.
O čo ide: Ako sa oligarchovia pozerali na vojnu na Ukrajine, dobre ilustruje telefonát zo začiatku invázie. Jeden z najbohatších Rusov Michail Fridman vtedy volal americkej diplomatke v Kyjive a prišiel so zaujímavým návrhom.
V dramatickom telefonáte navrhoval pragmatickú výmenu. Časť