Denník N

Svetový newsfilter: Ruskí oligarchovia na začiatku invázie vyjednávali, prišli s odvážnym návrhom

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

už určite viete, že vo štvrtok zomrela britská kráľovná Alžbeta II. Na tróne bola 70 rokov a bola jedným z najväčších symbolov britskej monarchie. Všetko dôležité o jej živote a o tom, čo bude nasledovať, nájdete tu.

Okrem správy o smrti Alžbety II. tento týždeň svetovému dianiu dominujú informácie o pokračujúcej ukrajinskej protiofenzíve. K útokom v Chersonskej oblasti sa pridal aj postup ukrajinských vojsk pri Charkive.

Zatiaľ to ide až prekvapujúco dobre a Ukrajinci hovoria, že by chceli získať kontrolu nad Chersonom do konca roka. Francúzsky generál Dominique Trinquand dokonca vraví, že sa to môže stať pred začiatkom zimy – aj preto, že obyvatelia Chersonu nesúhlasia s ruskou okupáciou.

K vojenským úspechom na fronte sa pridala ešte jedna dôležitá vec, ktorá ukazuje, že Rusi naozaj sú v problémoch. Zrušili plány na „referendum“ o pripojení Chersonskej oblasti, pred ktorým Kyjiv varoval od marca, keď stratil kontrolu nad juhoukrajinským mestom so strategickou polohou.


Európa: Ruskí oligarchovia sa sťažujú, že sú obete vojny

Na začiatku ruskej invázie sa špekulovalo o tom, že ak niekto môže prispieť k tomu, aby ju Putin ukončil, tak sú to oligarchovia, ktorých vojna poškodí.

Odvtedy prešlo viac ako šesť mesiacov a momentálne je už témou ukrajinská protiofenzíva, no s odstupom času sa objavili zaujímavé informácie o postoji viacerých známych oligarchov v začiatkoch ruského útoku.

O čo ide: Ako sa oligarchovia pozerali na vojnu na Ukrajine, dobre ilustruje telefonát zo začiatku invázie. Jeden z najbohatších Rusov Michail Fridman vtedy volal americkej diplomatke v Kyjive a prišiel so zaujímavým návrhom.

V dramatickom telefonáte navrhoval pragmatickú výmenu. Časť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie