Denník N

Vývoj bojov (196. deň): Stačilo 15 tankov? Ruskí blogeri opisujú, ako sa Ukrajincom podaril úder pri Iziume

Ste všetci za? Foto - TASR/AP
Ste všetci za? Foto – TASR/AP

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Ukrajinci pri Iziume využili, že Rusi stiahli vojská do Chersonskej oblasti, posunuli sa možno až o 40 kilometrov.
  • Ruské kanály opisujú, ako sa Ukrajincom podaril prielom pri Balakliji.
  • Mapa s dedinami, ktoré tu Ukrajinci oslobodili.
  • Unikol dokument z ruského ministerstva financií, ktorý naznačuje, že na Ukrajine zahynulo skoro 50-tisíc ruských vojakov.
  • Videá dňa: Ako Zelenskyj oznámil Macronovi, že Putin začal totálnu vojnu. 

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za stredu 7. septembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku (dnes zatiaľ neboli aktualizované).

Keď Ukrajinci začiatkom leta oznamovali, že chystajú na útok na Chersonskú oblasť, mnohí tomu nerozumeli. Nechápali, prečo hovoria o svojich plánoch dopredu. Niežeby Rusi nemali informácie o pohyboch ukrajinských jednotiek, no aj pre niektorých analytikov to bolo minimálne zvláštne.

Jedna teória hovorí, že tieto vyjadrenia mohli byť súčasťou ukrajinského plánu. Rusi na pravý breh rieky Dnipro odvtedy poslali posily: asi 20-tisíc vojakov a 20-25 práporových zoskupení, ktoré cez mosty prešli ešte v čase, keď sa ako-tak dali použiť.

Cieľom Ukrajincov tak teoreticky mohlo byť nahnať ruských vojakov za rieku, tlačiť na nich ofenzívou a zároveň bombardovať prístupové cesty cez Dnipro a Inhulec, aby im neprišli posily. Takto ich môžu vyčerpať.

To momentálne na juhu aj sledujeme. V podstate každý deň Ukrajinci ostreľujú pontónové mosty či kompy, ktorými Rusi na tento front posielajú nových vojakov a zásoby. Ukazuje to napríklad aj toto video, na ktorom vidno ukrajinský útok počas presunu Rusov cez rieku.

Vedľajším efektom mohlo byť aj to, že Rusi tým oslabili niektoré svoje pozície inde. A presne to Ukrajinci využili pri pondelkovom prekvapujúcom útoku v okolí Balaklije neďaleko Iziumu v Charkivskej oblasti.

Čo sa stalo: Ukrajinci o detailoch ofenzívy stále mlčia, prezident Volodymyr Zelenskyj neprezradil ani mená oslobodených dedín. Detaily tak poskytujú ruské vojnové kanály, ktoré sledujú viacerí západní analytici.

Z pohľadu Ruska vykresľujú skôr pesimistický obraz. A aj keby si človek povedal, prečo by Rusi zveličovali ukrajinské útoky, treba ich brať stále s istou rezervou a počkať si na nezávislé potvrdenie situácie.

Podľa ruských vojnových kanálov spustili Ukrajinci útok od dediny Pryšyb západne od Balaklije. Došlo k nemu asi okolo 14.00 v pondelok. O preskupovaní ukrajinských vojakov v tejto oblasti písali ruské zdroje už mesiac, no ruské armádne velenie zjavne tieto slová nebralo vážne.

Ruské vojnové kanály píšu, že Ukrajinci zaútočili

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie