Tretina detí do 17 rokov dostala nahú fotku, video či sexuálnu správu. Je mýtus, že predátormi sú len opustení muži či pedofili

Denník N zisťoval, ako by rodičia mali hovoriť s deťmi o nástrahách internetu, a skúmali sme aj to, ako pomôcť obetiam kybergroomingu, pri ktorom dochádza k zneužitiu ich citlivých a intímnych údajov.
Sedemnásťročný Adam chodil s Anetou v rovnakom veku. Dvojica si dôverovala natoľko, že si niekoľkokrát vymenili videá, na ktorých masturbujú.
Keď sa Adam s Anetou rozišiel a našiel si novú priateľku, Aneta zavesila intímne videá na TikTok.
Keď sa o prípade dozvedela Adamova matka, kontaktovala políciu. Počas vyšetrovania sa dievča priznalo k spáchaniu činu. Aneta povedala, že bola nešťastná a Adamovi sa chcela pomstiť.
V inom, no podobnom prípade z Česka kontaktovalo 13-ročné dievča cez sociálnu sieť tínedžerku v rovnakom veku. Keď sa dievčatá spriatelili, jedna z nich poslala fotky v spodnej bielizni a kamarátku vyzvala, aby spravila to isté. Po čase došlo aj k výmene intímnych fotografií.
Keď oslovené dievča povedalo, že chce výmenu ukončiť, lebo sa jej takáto komunikácia prestala páčiť, kamarátka ju začala vydierať, že ak nepošle ďalšie intímne fotky, o všetkom sa dozvie rodina a škola. Ako sa neskôr ukázalo, za profilom „kamarátky“ bol sexuálny predátor s falošným profilom dieťaťa.
Denník N zisťoval, čo vieme o šírení intímnych fotografií, videí alebo správ so sexuálnym obsahom (sexting) na Slovensku, a zaujímali sme sa aj o pomoc obetí kybergroomingu (zneužitie citlivých a intímnych údajov vylákaných od obete).
Nárast oproti roku 2018
Podľa údajov z minulého roka má skúsenosti s prijímaním intímnych fotografií, videí alebo správ so sexuálnym obsahom tretina slovenských detí a dospievajúcich (33 %) vo veku od 11 do 17 rokov.