Denník N

Kto sa stane Miss Vape? Súťaž krásy promuje inhalovanie vitamínov, aj keď ich účinok nie je overený

Missky odfotené s vitamínovým inhalatérom. Zdroj - Instagram Miss Universe
Missky odfotené s vitamínovým inhalatérom. Zdroj – Instagram Miss Universe

Súťaž Miss Universe vytvorila podkategóriu, v ktorej prezentuje vitamínové inhalátory. Vedci ešte nevedia, aké majú zdravotné účinky a americká lieková agentúra pred nimi varuje.

V 30. a 40. rokoch tabakové firmy presviedčali verejnosť, že fajčenie je zdravé. Napríklad cigarety Lucky Strike boli vraj dobré pri bolesti hrdla a odporúčali ich aj lekári.

Po viac ako sto rokoch tieto reklamy pripomína aktuálny ročník Miss Universe. V súťaži krásy sa tento rok rozhodli hľadať Miss VitaVape, čo je názov značky vitamínových inhalátorov, ktorá je aj partnerom akcie.

Súťažiace na fotkách pózujú s inhalátorom v rukách, prípadne na instagrame natáčajú štýlové videá, ako fajčia. V postoch opisujú zloženie inhalátora ako „čisto prírodné a obohatené o prírodné výťažky“.

Odborníci pritom upozorňujú, že o vitamínových inhalátoroch nemáme dostatok informácií z výskumov na to, aby bolo zrejmé, aké majú účinky na organizmus. „Prirodzené je vitamíny jesť, nie inhalovať,“ hovorí pľúcny lekár Ivan Kocan.

Čo tým chcú missky odkázať fanúšikom?

„Krásne voňajú a chutia, vydržia až na 600 potiahnutí. A aké sú výhody? Neobsahujú nikotín ani iné návykové látky,“ píše na instagrame Miss Universe Slovakia pri videu, na ktorom jedna z finalistiek inhaluje farebnú tyčinku. Dokopy dvanásť súťažiacich pózuje na rôznych fotkách s inhalátormi a ľudia v komentároch majú hlasovať o tom, ktorá z nich sa stane Miss VitaVape.

O tejto kampani napísala blog lekárka Lívia Hlavačková, podľa ktorej je problém,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mladí

Rodičovstvo

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie