Denník N

Do poslednej chvíle pôsobila Alžbeta II. šťastne, hovorí expertka na monarchiu

Jeden z posledných momentov v živote kráľovnej Alžbety II. Na zámku v Škótsku počas prijatia novej britskej premiérky Liz Trussovej. Foto - TASR/AP
Jeden z posledných momentov v živote kráľovnej Alžbety II. Na zámku v Škótsku počas prijatia novej britskej premiérky Liz Trussovej. Foto – TASR/AP

Na začiatku mladej kráľovnej veľmi pomohol Churchill, spomínala ho zrejme každému premiérovi. Tí k nej chodili ako na psychoterapiu, opisuje pohodové vystupovanie Alžbety II. Irena Cápová z časopisu Forbes. Zástupkyňa šéfredaktora a vedúca sekcie Forbes Woman sa dve desaťročia venuje kráľovskej rodine, o ktorej pravidelne píše stĺpček Forbes Royal.

Keď sme sa rozprávali naposledy pri príležitosti pohrebu princa Philipa, pýtala som sa vás, či si mám pripraviť nekrológ britskej kráľovnej. Vtedy ste mi povedali, že kráľovná bude žiť ešte niekoľko rokov. Prekvapila vás jej smrť?

Keď 12:30 vyšla správa, ktorá bola formulovaná tak, že lekári kráľovnej majú vážne obavy o jej zdravie a odporúčajú stály lekársky dohľad, vzhľadom na moje znalosti protokolu mi bolo jasné, že situácia je naozaj veľmi vážna. Formulácia komuniké, ktorá obsahovala len tri vety, bola akousi šifrou, ktorá napríklad moderátorom BBC odkázala, že by bolo dobré, aby sa obliekli do smútočného. Druhá vec, ktorá dokazovala, že situácia je skutočne neobvyklá, bolo, že na Balmoral sa veľmi narýchlo presunula celá kráľovská rodina, ktorá zrušila všetok program. Tretí dôvod, ktorý naznačil, že dnes dôjde k smutnému oznámeniu, bol, že jeden z členov kráľovskej rodiny, ktorý mal ešte v septembri prísť do Prahy, zrušil celý svoj program na nasledujúcich šesť mesiacov, čo je obdobie smútku. Už okolo 15. hodiny mi potvrdili, že kráľovná zomrela.

A bol to pre vás šok?

Keď má niekto 96 rokov, vieme, že jeden deň sa môže cítiť úplne dobre a ďalší deň môže zomrieť počas spánku. Fascinujúce pre mňa bolo, a je to naozaj symbolické, že kráľovná dva dni pred smrťou ešte prijala britskú premiérku Liz Trussovú, 15. ministerského predsedu počas svojho panovania. A ak ona ešte ako korunná princezná na začiatku svojej vlády povedala, že svoj život, či už bude dlhý alebo krátky, zasvätí službe vlasti, tak do posledného dňa svojho života naozaj slúžila. Z jej posledných fotografií je jasné, že bola v dobrej nálade, stála na nohách, použila len paličku, usmievala sa. Na tých fotografiách na mňa pôsobí veľmi šťastne. O to viac potom prekvapila správa, že zdravotný stav je taký zlý a že zrejme zomiera.

Zhoršil sa jej zdravotný stav vinou covidu, ktorý začiatkom roka prekonala?

Ani dnes nie je známe, že by mala iné choroby. Mala 96 rokov, určite mala ťažkosti, ktoré sú spojené s takým vysokým vekom. Kráľovná sa však cítila veľmi dobre, čo bolo zjavné z jej vystúpení, na ktorých sa zúčastnila ešte v máji, júni a počas osláv platinového jubilea v júli. Napríklad v máji otvárala londýnsku linku metra Elizabeth line, prišla tam v kanárikovo žltom kostýme a žiarila. Rozdávala úsmevy, prešla si celú stanicu a chcela sa naučiť nový systém označovania lístkov. Vtedy dokonca povedala – čo keby sa mi to niekedy hodilo? Hýrila svojím osobitým humorom. Briti vtedy videli, že kráľovná je v dobrej kondícii.

Covid prekonala vo februári.

Áno, a podľa jej slov mal mierny priebeh, ale zanechal jej latentnú únavu. Zverila sa s tým na prelome apríla a mája. Opisovala, že ochorenie je veľmi nepredvídateľné, že samotný covid nebol ťažký, ale to, čo nasledovalo, ju akoby zneistilo a skomplikovalo jej ďalšie povinnosti. Problémy s pohybom mala dlhodobo. Minulý rok v októbri bola krátko hospitalizovaná, okolnosti ju prinútili pohybovať sa s paličkou, hoci sa tomu bránila. Bola veľmi tvrdohlavá a hovorila, že žiadnu paličku nebude nosiť. Potom jej niekto z jej okolia naznačil, že by bolo naozaj dobré, aby si paličkou pomáhala. Pred omšou za princa Philipa vo Westminsterskom opátstve rok po jeho smrti jej napríklad odporúčali, aby použila invalidný vozík. Pretože katedrála vo Westminsteri je obrovská a veľmi dlhá. Alžbeta II. to odmietla a namiesto toho pre svoj vstup použila bočný vchod do katedrály. Musela síce prejsť pár schodov, ale zvládla ich a vošla do hlavnej chrámovej lode.

Ako zomrela kráľovná Alžbeta II.?

Podľa mňa to bola krásna smrť, hoci to znie morbídne. Ale uvedomme si, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Britská kráľovská rodina

Svet

Teraz najčítanejšie