Denník N

Smrť Alžbety II. na chvíľu spojila aj princa Williama a Harryho. Ako Británia smúti za kráľovnou

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Pohreb kráľovnej Alžbety II. sa uskutoční o týždeň a pôjde o jednu z najväčších diplomatických udalostí storočia.

Veľká Británia smúti za zosnulou panovníčkou Alžbetou II. Cez víkend rakvu s jej pozostatkami previezla kolóna siedmich áut zo škótskeho zámku Balmoral do Edinburghu, kde ostane do pondelka. Cesta trvala šesť hodín a s kráľovnou sa prišli rozlúčiť masy ľudí.

Oficiálny pohreb sa uskutoční o týždeň v pondelok, ktorý bude v krajine štátnym sviatkom. Svoju účasť potvrdili viacerí vplyvní politici vrátane amerického prezidenta Joea Bidena či šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej.

Nástupníka trónu Karola III. medzitým oficiálne vyhlásili za nového kráľa. Vo svojej novej funkcii už predniesol prvý prejav, v ktorom naznačil, ako bude vládnuť.

Komentátori sa zhodujú, že na čele monarchie to bude mať mimoriadne ťažké. Británia prechádza po vystúpení z Európskej únie náročným obdobím a v súčasnosti čelí najvyššej inflácii spomedzi veľkých ekonomík. Od kráľa sa očakáva, že bude – podobne ako bola jeho matka – garantom stability.

Chce slúžiť všetkým 

Karol III. sa prvýkrát z pozície kráľa prihovoril národu v piatok. Ako tvrdí rozhlasová stanica NPR, jeho príhovor pozostával z troch hlavných odkazov.

Po prvé, nový panovník priznal, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie