Denník N

Fico nemusí trocháriť, proti ISIS vieme ponúknuť oveľa viac než pyrotechnikov

Leteckí navádzači patria k elitným jednotkám, operovať musia cez deň i v noci. Foto - Army.cz
Leteckí navádzači patria k elitným jednotkám, operovať musia cez deň i v noci. Foto – Army.cz

Slovensko onedlho vyčlení pre potreby Európskej únie 560 vojakov, politici o tom príliš nahlas nerozprávajú.

Leteckí navádzači patria v moderných armádach k úplnej špičke. Trénovaní sú na to, aby sa v malých skupinkách dokázali pohybovať v tyle nepriateľa.

Majú dôležitú úlohu: vyhľadávajú ciele pre spojenecké lietadlá a zadávajú presné súradnice, kam majú dopadnúť ich strely.

Takýchto špecialistov si vychováva aj slovenská armáda. Pravidelne ich posiela na medzinárodné cvičenia, vyskúšali si už aj misiu v Afganistane.

„Doma sú skôr nedocenení. Naši spojenci však vedia, že keď má úder z nebies pod palcom slovenský navádzač, úder bude presný,“ vychvaľuje navádzačov web slovenskej armády.

Leteckí navádzači sú príkladom jednotky, ktorú by Slovensko mohlo ponúknuť Francúzom do chystanej kampane proti Islamskému štátu.

A zároveň sú príkladom toho, že pokiaľ by vláda chcela, vedela by dať dokopy oveľa viac než pyrotechnikov, ženistov či zdravotníkov, o ktorých tak trochu z povinnosti hovorí premiér Robert Fico.

Hoci slovenská armáda je občas doma terčom posmechu, predsa len disponuje viacerými jednotkami, ktoré by mohli nájsť uplatnenie aj pri zvažovanom ťažení proti islamistom. Pripravili sme ich zoznam.

1. Výsadkári

Žilinský pluk špeciálneho určenia je považovaný za elitu slovenskej armády. Jeho príslušníci majú parašutistický výcvik, trénujú dlhé presuny v náročnom teréne i lezenie po skalách.

Video: Premiér pri návšteve žilinského pluku predviedol tisíc kľukov

Zároveň ide o jediný útvar slovenskej armády, pre ktorý vláda doteraz nakúpila moderné obrnené vozidlá – v roku 2010 preň obstarala desať ľahkých talianskych obrnencov Iveco.

„Žilinský pluk je vynikajúco vyzbrojený, vystrojený, má skúsenosti zo zahraničných misií,“ hovorí Jaroslav Naď, analytik Inštitútu pre stredoeurópsku politiku (CEPI).

Žilinskí špecialisti v posledných rokoch niekoľkokrát pôsobili v Afganistane. Za úlohu mali výcvik jednotiek miestnej armády, popri tom sa však podieľali aj na pátraní po ľuďoch podozrivých zo spolupráce s Talibanom.

„Zadržali sme približne päťdesiat hľadaných osôb, zaistili sme desiatky kilogramov ópia, ako aj množstvo zbraní a podomácky vyrobených výbušnín,“ povedal vlani hovorca pluku Mário Pažický.

Na snímke certifikaèné cvièenie Síl pre špeciálne operácie žilinského 5. pluku špeciálneho urèenia SALAMANDER 2015 vo Vojenskom výcvikovom priestore (VVP) v Lešti 11. novembra 2015. FOTO TASR - Branislav Raèko
Žilinskému pluku nakúpila prvá Ficova vláda desať ľahkých obrnených vozidiel Iveco. Foto – TASR

V aktuálnej kampani proti Islamskému štátu by pre žilinský pluk zatiaľ mnoho uplatnenia nebolo – západné štáty v súčasnosti útočia iba letecky, pričom len neoficiálne sa špekuluje o možnej pozemnej operácii.

Slovensko by však aspoň časť jeho príslušníkov mohlo nasadiť v iných regiónoch sveta, predovšetkým v Afrike.

Francúzsko, ktoré po parížskych útokoch požiadalo o vojenskú pomoc, totiž potrebuje podporu aj pre svoje súčasné misie, aby z nich mohlo časť síl stiahnuť. „Podpora v iných operáciách by nám pomohla uvoľniť si ruky,“ vysvetlil francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian.

Žilinskí výsadkári sú cvičení primárne k tomu, aby pôsobili v týle nepriateľa. Foto - TASR
Žilinskí výsadkári sú cvičení primárne na to, aby pôsobili v tyle nepriateľa. Foto – TASR

Inšpiráciou pre podobný scenár by mohli byť Česi, ktorí už oznámili, že by Francúzom mohli pomôcť v Mali, kde posledné roky prebieha občianska vojna. V piatok tam dokonca na jeden z miestnych hotelov zaútočili teroristi.

Česko má v krajine už od roku 2013 menšiu jednotku, ktorá pomáha s výcvikom miestnych síl a s ochranou veliteľstva. „Ak bude záujem, sme pripravení doplniť náš kontingent v Mali o ďalšie desiatky vojakov,“ uviedlo české ministerstvo obrany.

2. Obrnená jednotka

Slovensko sa pred časom zaviazalo, že spolu s ostatnými štátmi Vyšehradskej štvorky vytvorí spoločnú jednotku pre potreby Európskej únie. Pre zoskupenie označované termínom EU Battlegroups vyčlenilo 560 vojakov, ktorých jadro tvorí mechanizovaná rota z Trebišova.

Vyšehradská jednotka bude spoločne ešte s ďalšou medzinárodnou jednotkou v pohotovosti počas prvých šiestich mesiacov budúceho roku. V prípade potreby musí byť schopná nasadenia kdekoľvek vo svete.

Nie je veľká pravdepodobnosť, že by došlo k jej vyslaniu priamo do Sýrie či Iraku. Môže byť však tlak na to, aby vystriedala francúzskych vojakov v niektorej z afrických krajín.

„Môže sa zvažovať jej nasadenie v krajinách ako Čad, Mali, Mauritánia či Niger, kde má dnes Európska únia svoje záujmy,“ hovorí vojenský publicista Vladimír Bednár.

Podľa internej analýzy ozbrojených síl je až 70 percent pozemnej techniky za hranicou životnosti. Foto - TASR
Podľa internej analýzy ozbrojených síl je až 70 percent pozemnej techniky za hranicou životnosti. Foto – TASR

Vyslanie bojovej skupiny by najprv museli schváliť všetky členské krajiny Únie. Ak by sa tak stalo, skupina by mala byť schopná pôsobiť v zahraničí v lehote pol roka.

Problémom slovenského príspevku však je zastaraná technika. Hlavnú časť výzbroje trebišovskej roty tvoria tanky T-72 a pásové Bojové vozidlá pechoty (BVP), zdedené ešte z arzenálu Československej ľudovej armády.

„To však nemôže brániť jej nasadeniu. Slovensko sa jednoducho zaviazalo, že takúto jednotku dá na určitý čas k dispozícii pre potreby Európskej únie,“ dodáva Bednár.

3. Navádzači

Hoci slovenská armáda má len pár letuschopných migov, jej leteckých navádzačov to nijako neobmedzuje. Trénovaní sú na to, aby dokázali komunikovať prakticky so všetkými typmi spojeneckých lietadiel.

Pred štyrmi rokmi napríklad na Korzike cvičili navádzanie francúzskych stíhačiek Rafale, inokedy zase na Slovensku navádzanie amerických strojov F-16.

Leteckí navádzači sú často kľúčovou jednotkou k tomu, aby boli letecké akcie úspešné. Foto - Army.cz
Leteckí navádzači sú často kľúčovou jednotkou toho, aby boli letecké akcie úspešné. Foto – Army.cz

„Využitie navádzačov sa dnes priamo ponúka pri leteckých úderoch proti Islamskému štátu. Priamo v Sýrii by mohli navádzať letecké údery amerických, francúzskych a britských síl,“ hovorí Bednár.

V súčasnej chvíli by však vyslanie takejto jednotky mohlo byť dosť riskantné: musela by totiž operovať v neznámom prostredí Blízkeho východu, kde by chýbalo dostatočné zázemie zo strany iných spojeneckých armád.

Avšak podobne ako predošlé jednotky, aj táto by mohla nájsť uplatnenie na iných miestach, kde dnes pôsobia vojská spojeneckých krajín.

4. Pyrotechnici

Slovenská armáda pyrotechnikov rada ukazuje ako svoju pýchu. Špecializujú sa nielen na čistenie klasických mínových polí, ale aj na vyhľadávanie diaľkovo odpaľovaných výbušných systémov, ktoré sa v Afganistane stali hlavnou hrozbou pre spojenecké vozidlá.

„V týchto schopnostiach patríme medzi špičku v rámci NATO, v Afganistane našich pyrotechnikov vyznamenali aj Američania,“ približuje Naď.

Slovenská armáda patrí v rámci NATO k špičke pyrotechnických zručnostiach. Foto - TASR
Slovenská armáda patrí v rámci NATO v pyrotechnických zručnostiach k špičke. Foto – TASR

Pyrotechnikov rád spomína aj premiér, keď dostane otázku, čím môže Slovensko prispieť. „Týchto našich profesionálov môžeme okamžite poskytnúť,“ hovorí Fico.

Premiér si však ich nasadenie predstavuje len v rámci mierovej misie – napríklad ak by sa v Sýrii vytvorila akási bezpečnostná zóna, do ktorej by sa sústredili utečenci.

Pyrotechnici by však boli potrební skôr pri operáciách vojenského charakteru, keď pomáhajú zaisťovať napríklad bezpečný presun konvojov. „Nástražné systémy sa dnes využívajú v oblasti Sýrie aj Iraku, dopyt po pyrotechnikoch by bol v tomto prípade nepochybne značný,“ hovorí Naď.

5. Chemici

Za ďalšiu špičku  slovenskej armády sú považovaní chemici, inak aj jednotka radiačnej, chemickej a biologickej ochrany.

V prípade potreby majú byť schopní identifikovať napríklad chemický či biologický útok a poskytnúť prvú pomoc ľuďom, ktorých zasiahol.

Výcvikové priestory majú v Zemianskych Kostoľanoch, kde cvičia s reálnymi toxickými látkami. „Toto stredisko pravidelne ponúkam aj na stretnutiach s našimi zahraničnými partnermi,“ vyhlásil nedávno minister obrany Martin Glváč.

Šesdesiatpä vojenských chemikov z Rakúska zaèalo 12. júna 2007 vo Výcvikovom a testovacom centre radiaènej, chemickej a biologickej ochrany (RCHBO) v Zemianskych Kosto¾anoch v okrese Prievidza cvièi so skutoènými bojovými chemickými látkami. Je medzi nimi aj nieko¾ko žien. Výcvik, ktorý potrvá do piatka 15. júna, je zameraný na detekciu, presné urèenie otravných látok, dekontamináciu osôb a vojenskej techniky. Pod¾a informácie velite¾a výcviku majora Olivera Toderišku z Centra riadenia operácií Generálneho štábu Ozbrojených síl SR v pondelok si vojaci vyskúšali odoberanie a analýzu vzoriek s náhradnými látkami a dnes už pre nich pripravili pravé bojové chemické látky. Pracova budú s nervovoparalytickým plynom VX a sarinom alebo už od prvej svetovej vojny známym p¾uzgierotvorným yperitom a takisto dusivým fosgénom. Na snímke sa rakúski chemici obliekjú do protichemických odevov. FOTO TASR - Pavol Remiáš
Vojenskí chemici bežne trénujú so skutočnými toxickými látkami. Foto – TASRš

Slovenskí chemici boli v roku 2003 nasadení pri koaličnej invázii do Iraku. Uplatnenie by mohli nájsť aj v prípade súčasného konfliktu v Sýrii – prezident Asad pred dvoma rokmi podľa tvrdenia Američanov niekoľkokrát použil jedovatú látku sarin. Je teda pravdepodobné, že chemické zbrane zostávajú v regióne aj naďalej.

6. Ženisti

Ďalšou sľubnou jednotkou, ktorá by našla uplatnenie rôzneho druhu, sú ženisti. Aj tí už majú viaceré skúsenosti zo zahraničných operácií. „Napríklad v Afganistane opravovali naši ženisti letiskové dráhy v Kábule a Kandaháre,“ pripomína Naď.

Slovenskí ženisti majú základňu v Seredi, k dispozícii majú okrem iného aj mostný tank T-55. Foto - TASR
Slovenskí ženisti majú základňu v Seredi, k dispozícii majú okrem iného aj mostný tank T-55. Foto – TASR

Okrem toho majú kapacity aj na výstavbu mostov, úpravy ciest či budovanie ochranných krytov, čo sú schopnosti potrebné pri takmer ktoromkoľvek konflikte.

7. Zdravotníci

Keď Ficova vláda nedávno premýšľala, ako by mohla prispieť k riešeniu utečeneckej krízy, spomenula si na poľnú nemocnicu. Minister Glváč povedal, že by ju mohli nasadiť v Slovinsku, kam vláda nedávno vyslala dvadsiatku policajtov.

„Aj takýmto spôsobom vieme pomôcť, ak o to prejaví slovinská strana záujem,“ povedal Glváč.

Takýto plán má však menší nedostatok. Ako pripomenula agentúra TASR, vybavenie nemocnice je vhodné skôr na riešenie vojnových zranení.

Vláda ponúka vojenskú nemocnicu ako príspevok na riešenie utečeneckej krízy. Foto - OSSR
Vojenská nemocnica mala byť pôvodne príspevkom pre utečeneckú krízu. Foto – OSSR

„Nemocnica je primárne určená na poskytovanie urgentnej traumatologickej starostlivosti. Nedisponuje možnosťami pre pediatriu a gynekológiu, takže by mala len obmedzené možnosti napríklad pri liečbe žien a detí,“ poznamenala TASR.

Väčší zmysel by preto dávalo nasadenie vojenských zdravotníkov v konfliktnej zóne, čo už si slovenská armáda vyskúšala – v roku 2014 poslala svoj chirurgický tím do Afganistanu, aby tu spoločne s Čechmi pôsobil v rámci poľnej nemocnice v Kábule.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Útok v Paríži

Slovensko

Teraz najčítanejšie