Denník N

Novinár Soukup: Nečakajme bod zlomu, keď si Rusi povedia, že im Putin klamal a všetko sa zmení

Ukrajinský vojak pomáha zranenému vojakovi v oslobodenej Charkivskej oblasti. Foto - TASR/AP
Ukrajinský vojak pomáha zranenému vojakovi v oslobodenej Charkivskej oblasti. Foto – TASR/AP

Novinár Ondřej Soukup si nemyslí, že Putin na Ukrajine použije jadrové zbrane. „Vladimir Putin nemá samovražedné chúťky, že ak prehrá vojnu, skončí s ním celý svet. Ani by mu to nedovolilo jeho okolie,“ vraví.

Ondřej Soukup je český novinár, ktorý dlhodobo sleduje Rusko, dva roky robil dopisovateľa v Moskve. Vraví, že bežní Rusi vojnu na Ukrajine vytesňujú, a nemyslí si, že by v krajine mohlo dôjsť k palácovému prevratu.

„Myšlienka, že zavedieme sankcie voči oligarchom a oni zvrhnú Putina, je totálny nezmysel. Mnohí odišli a tí, čo neodišli, vedia, že ak padne Putin, padnú aj oni,“ hovorí.

V rozhovore rozpráva aj o tom:

  • ako vnímajú bežní Rusi prehru v Charkivskej oblasti;
  • či Putin vyhlási mobilizáciu;
  • či Rusi Putinovi ešte veria;
  • aké možnosti zostali ruskej armáde na Ukrajine;
  • či môže Putin použiť jadrové zbrane.

Rusko má za sebou pomerne dôležitý víkend a to nie vzhľadom na regionálne voľby, ale predovšetkým pre úspech ukrajinskej armády na fronte. Máte informácie o tom, ako momentálnu situáciu na Ukrajine a zlyhania ruskej armády vnímajú Rusi?

Je to veľká téma, hoci len v určitých častiach ruskej spoločnosti. Pravdou však je, že už dlho som sa tak nebavil pri čítaní prokremeľských kanálov na sociálnej sieti Telegram. Padajú tam veľmi silné slová, aj keď ešte nie na adresu prezidenta Vladimira Putina, ale už som videl kritické vyjadrenia na ministra obrany Sergeja Šojgu, ktorý bol dlhodobo veľmi populárny. Situáciu na fronte prirovnávajú napríklad k bitke pri Cušime (bitka v rusko-japonskej vojne, v ktorej Japonci drvivo vyhrali nad armádou ruského impéria – pozn. red.). Igor Girkin alias Strelkov píše už len ironicky, že operácia odovzdania dobytých území ukrajinskej armáde pokračuje veľmi úspešne. Medzi ruskými vojenskými blogermi a tými, ktorí sú nejakým spôsobom spojení s ruskou armádou, je postup ukrajinských vojsk správa číslo jeden. Veľmi ich nahnevali oslavy pri príležitosti výročia založenia Moskvy. Písali – pre Boha, v tom istom čase ako naše jednotky opúšťali Izium a my prehrávame strašným spôsobom, nad Moskvou odpaľujú obrovský ohňostroj.

Nakoľko sa to dostáva aj ďalej medzi ľudí, do iných vrstiev spoločnosti?

Ťažko povedať. Keď by ste sa pozreli hlavné propagandistické relácie v nedeľu poobede v ruskej televízii, hovorili, že ide o náročné chvíle ruskej armády, ale jednotky ustúpili organizovane, neboli tam žiadne veľké straty na rozdiel od ukrajinskej strany. Prezentuje sa to teda tak, že ruská armáda bude mať teraz viac jednotiek, aby sa mohla sústrediť na Donbas. Nakoľko to bude Rusom stačiť, sa momentálne nedá povedať. Isté je, že určite nie všetkým. Vojna na Ukrajine je do značnej miery pre mnohých obyčajných Rusov virtuálna. Berú to, že sa odohráva niekde inde. Nedávno som sa rozprával s mojím priateľom z Ruska, ktorý v Prahe žije už osem rokov. Teraz bol dva týždne v Kaluge, vo svojom rodnom meste, a hovoril mi, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie