Denník N

Z okna vidia, ako stúpa toxický kal. Film o rumunskej dedine ukáže, ako nám dochádza čas

Kostolná veža v dedine v roku 2017. Foto - Reginald Van de Velde
Kostolná veža v dedine v roku 2017. Foto – Reginald Van de Velde

Pri obci Geamăna, ktorá sa potápa v kale z bane na meď, vzniká slovenský časozberný dokument.

„Najviac ma prekvapilo, že tam žijú ľudia. Na videách z tej oblasti sa sem-tam niekto mihne, ale väčšinou sa zameriavajú na atrakciu toho prostredia. A zrazu sa ukázalo, že sú tu ľudia, ktorí nejako koexistujú s tou katastrofou.“

Režisér Miro Jelok sa k fenoménu Geamăna dostal ako mnohí iní. V rámci rešerše narazil na obrázky tejto rumunskej dediny a chcel sa na vlastné oči presvedčiť, či to, čo vidí, je pravda. Zatiaľ čo lovci senzácií si vystačia s niekoľkými efektnými zábermi tejto skazy, ktoré hodia na internet, Jelok na základe svojej návštevy rozvinul iný plán.

Je ním projekt celovečerného dokumentárneho filmu, ktorý nemá so zážitkovým turizmom nič spoločné. Jednak ide o časozberný prístup, ktorý predpokladá dlhodobý a opakovaný pobyt v tejto lokalite. V strede pozornosti navyše nestojí drancované prostredie, ale ľudský príbeh, ktorý sa v týchto kulisách konca sveta odohráva.

Kto v tom rozozná metaforu stavu človečenstva, má receptory nastavené správne.

Pohľady na odkalisko. Foto – Katarína Jonisová (2x) a Cristian Lipovan.

Toxický život

Ťažba nerastných surovín patrí medzi výdobytky civilizácie, ktoré ľudský život posunuli k vyššej úrovni a pohodliu. Postupne začalo byť jasné, že sú s tým spojené aj pridružené negatívne javy. A že tie je možné buď riešiť, alebo si ich nevšímať.

Príbeh ťažby medi v rumunskej povrchovej bani Rosia Poieni patrí do druhej kategórie. Na jednej strane kopca sa už štyri desaťročia zahryzávajú do zeme bagre a na druhej sa zbiera odpad v obrovskom odkalisku. Z tohto dôvodu musela zaniknúť obec Geamăna, jej obyvatelia sa nedobrovoľne sťahovali preč.

Nejde o ojedinelý prípad, keď jednotlivci museli ustúpiť vyšším záujmom. Aj u nás zanikli dediny, ktoré zmizli napríklad pri stavbe vodných diel. Geamăna je predsa špecifická. Nielenže odtiaľto štát vytlačil dlhodobo usadených ľudí. Nevznikol tu však žiadny rekreačný areál, ale toxická megaskládka,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Kultúra

Teraz najčítanejšie