Denník N

V Balakliji mali Rusi mučiareň, muža nútili držať elektrické drôty

Obyvatelia oslobodeného Iziumu. Foto - tasr/ap
Obyvatelia oslobodeného Iziumu. Foto – tasr/ap

Prvé správy z čerstvo oslobodených miest naznačujú, že k rozsiahlym zločinom ako v Buči sa ruskí vojaci neuchýlili, no napriek tomu došlo k vraždám a mučeniu.

Keď reportérka Guardianu Isobel Koshiw prišla do mesta Balaklija, ktoré ukrajinská armáda oslobodila minulý štvrtok, prekvapila ju jedna vec. To, v akom informačnom vákuu žili ľudia počas šiestich mesiacov ruskej okupácie.

Ľudia podľa nej nemali prístup k informáciám na internete ani v televízii, ktoré boli často blokované.

„Nikto, s kým sme hovorili, nepočul nič o zverstvách, ktoré spáchali ruské jednotky proti Ukrajincom v iných regiónoch, ani o udalostiach v Mariupole, kde sa odhaduje, že zomrelo 20-tisíc ľudí,“ napísala na Twitteri reportérka.

Dodáva, že Rusi vysielali v tomto meste v Charkivskej oblasti, kde pred vojnou žilo 27-tisíc obyvateľov, vlastné propagandistické rádio. „Ťažko povedať, koľko ľudí prijalo ruský naratív,“ dodala.

A hoci mnohí Ukrajinci vítali ukrajinských vojakov v slzách, správy zahraničných reportérov spomínajú aj osoby, ktoré kolaborovali s ruskými okupantmi, prípadne z mesta ušli.

Vojnové zločiny?

Reportérka Guardianu, ale aj novinári Washington Post tvrdia, že v mestách na oslobodenom území nie sú znaky, že by ruskí vojaci páchali až také zverstvá ako v Buči pri Kyjive, kde zabili skoro 500 ľudí. To však neznamená, že by tu nedošlo k možným vojnovým zločinom

Tie prišli skúmať ukrajinské úrady. Tak napríklad v Balakliji ukázali novinárom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie