Denník N

Odstrániť Putina je pre Rusov najľahšie riešenie, hovorí bývalý diplomat

Foto - Petr Polák/Deník N
Foto – Petr Polák/Deník N

Rusko utrpelo ďalšiu ťažkú porážku, keď muselo pod tlakom ukrajinskej armády opustiť Charkivskú oblasť. Aké to môže mať dosahy na režim Vladimira Putina a čo môžeme od vývoja v Rusku teraz očakávať, vysvetľuje analytik a bývalý diplomat v Rusku Vladimír Votápek.

Na čo sa v rozhovore tiež pýtame: 

  • Môžu viesť porážky ruskej armády na Ukrajine k pádu Vladimira Putina?
  • Nakoľko je armáda Putinovi lojálna?
  • Narastá nespokojnosť v ruskej spoločnosti?
  • Má sa Česko pripravovať na riziká spojené s možným pádom Putinovho režimu?

Rusko v poslednej dobe na Ukrajine prehráva, muselo opustiť už celú Charkivskú oblasť a pod veľkým tlakom je aj v ďalších častiach frontu. Dokážete odhadnúť, ako o tejto situácii premýšľa Putinovo najbližšie okolie?

To nie je úplne ľahká otázka. Chcel by som pripomenúť, že to je už druhá veľká porážka, ktorú Rusko utrpelo. Krátko po začatí ofenzívy nedokázalo dobyť Kyjiv a muselo sa stiahnuť z Kyjivskej, Černihivskej i zo Sumskej oblasti.

Musím konštatovať, že toto prvé stiahnutie Putin rozdýchal. Jeho režim to dokázal vykomunikovať – ani nie tak s voličmi, ako skôr s privilegovanými vrstvami. Teraz ho to čaká znovu, možno to bude omnoho horšie, pretože minule mohol povedať, že sa armáda preskupuje, aby dôslednejšie útočila a získala celú Luhanskú oblasť.

Všeobecne dúfam v mechanizmus, že porazený diktátor sa pri moci dlho neudrží. Nechcem byť však nekriticky optimistický.

Vidíte v tých dvoch situáciách rozdiel?

Vidím v nich veľký rozdiel, pretože vtedy Ukrajina nemala dostatočnú výzbroj a nemala vycvičené vlastné jednotky. Všetci sme najskôr čakali, že Ukrajinci spustia ofenzívu v júni, potom keď nie v júni, tak „sakra“ v júli. Potom príde jeseň, prídu blatá a zastaví sa front. A oni to naťahovali do poslednej chvíle.

Je nutné povedať, že Valerij Zalužnyj je geniálny vojvodca, nakoniec to spustil presne v okamihu, ktorý Rusku nevyhovoval, ale vyhovoval Ukrajine a dosiahol veľký úspech nielen v Charkivskej, ale zrejme i v Chersonskej oblasti. Pokiaľ by sa im navyše podaril prelom k Azovskému moru, bolo by to úplne úžasné.

Keď hovoríte, že už to Putin raz vysvetlil, ako si myslíte, že by to mohol vysvetliť teraz po druhý raz? Je to druhá veľká porážka za štyri mesiace. 

On nepochybne použije

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie