Denník N

Väčšina Smeru za vstup Švédska a Fínska do NATO zrejme zahlasuje, i keď Fico vidí za vojnou na Ukrajine Američanov

Protest proti obrannej dohode pred Národnou radou vo februári 2022, zúčastnilo sa ho približne 2-tisíc ľudí. Foto N - Tomáš Benedikovič
Protest proti obrannej dohode pred Národnou radou vo februári 2022, zúčastnilo sa ho približne 2-tisíc ľudí. Foto N – Tomáš Benedikovič

Predseda zahraničného výboru Marián Kéry zo Smeru vraví, že vstup škandinávskych krajín do Aliancie nepovažuje za riešenie problémov sveta, ale nie je dôvod im v tom brániť.

Už 24. februára, teda v deň, keď ruské vojská nevyprovokovane napadli Ukrajinu, vyhlásil predseda Smeru Robert Fico, že ide o vojnu medzi Američanmi a Rusmi. „Vojenský konflikt na Ukrajine nie je konfliktom medzi Ukrajinou a Ruskom, je to konflikt medzi USA a Ruskom, obeťou ktorého sú bežní občania Ukrajiny,“ povedal vtedy.

Vo svojej rétorike pokračoval celé mesiace. V máji hovoril, že by na pôde EÚ vetoval sankcie na odber ruskej ropy, Rusko bombardujúce susedný štát odmietol označiť za nepriateľa. „Rusko nie je a nemôže byť náš smrteľný nepriateľ, my totiž nechceme žiadneho nepriateľa,“ povedal.

A keď v lete úrad ukrajinskej národnej bezpečnosti Fica zaradil na zoznam 75 osôb, ktoré vo svete podporujú ruskú propagandu – spolu s Marine Le Penovou či s americkým senátorom Random Paulom – Fico svoje slová v podstate len zopakoval. „Na Ukrajine je vojna medzi USA a Ruskom a Ukrajina je pod absolútnou kontrolou USA,“ napísal na Facebooku.

Symbolicky najviditeľnejšou ilustráciou postojov predsedu Smeru bolo, keď koncom augusta pozvali na stranícke oslavy Slovenského národného povstania do Zvolena ruského veľvyslanca Igora Bratčikova. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok to označil za „nehorázne“.

Tieto postoje môžu vyvolávať otázku, ako sa najsilnejšia opozičná strana v parlamente zachová pri hlasovaní o súhlase Slovenska so vstupom Fínska a Švédska do NATO, ktorý je priamym dôsledkom ruskej agresie voči Ukrajine. Zdá sa však, že poslanci Smeru budú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Smer

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie