Nemecko má tanky, ktoré Ukrajina potrebuje, a musí ich poslať čo najskôr

Leopardy by mohli ešte viac obrátiť priebeh vojny v prospech Kyjiva.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
Autor je komentátor Bloomberg Opinion
Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba to napísal tento týždeň na Twitteri najlepšie: „Čoho sa Berlín bojí, keď Kyjiv nie?“
Kuleba a jeho krajania spolu so svojimi priateľmi z celého sveta oslavujú minulotýždňové hrdinské víťazstvo ukrajinských síl nad ruskými okupantmi v Charkive. Tieto ohromujúce taktické úspechy dokázali – ak bol vôbec potrebný takýto dôkaz –, že Ukrajinci majú nielen odvahu a statočnosť, ale aj vojenské schopnosti poraziť čoraz demoralizovanejšie ruské invázne sily za predpokladu, že budú mať v rukách aj najmodernejšie zbrane.
Žiadajú od marca
V posledných mesiacoch Ukrajinci útočili na Rusov húfnicami západnej výroby a vysoko mobilnými delostreleckými raketovými systémami, pričom tieto sofistikované delá často mierili na súradnice dodané západnými špionážnymi agentúrami. Týmto spôsobom Ukrajinci zabránili nepriateľovi v postupe. Hoci ho ešte neporazili, ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi upreli víťazstvo.
S tohtomesačnou protiofenzívou si však ukrajinské sily začali brať späť svoje vlastné územia, čím premenili relatívne statickú opotrebovávaciu vojnu na explozívne kinetické znovudobývanie okupovaných území. Aby však v tejto novej fáze uspeli, budú potrebovať viac ako len húfnice a himarsy. Budú potrebovať aj najnovšie, najrýchlejšie a najpodlejšie bojové tanky a obrnené vozidlá na trhu, aby oslobodili ukrajinské mestá a obce a rozmiestnili pechotu rýchlejšie, ako Rusi stihnú zareagovať.
Tu prichádza Nemecko, ktoré má množstvo prvotriednych bojových tankov nazývaných Leopard. Prvýkrát boli predstavené v roku 1979, odvtedy ich však vylepšili a dnes je v nemeckej armáde a v 12 ďalších krajinách NATO a/alebo Európskej únie nasadených asi dvetisíc týchto agilných a smrteľných dravcov. Okrem leopardov má Nemecko aj obrnené vozidlá Marder (kuna).
Kyjev žiada o leopardy a mardery od marca a Kuleba túto prosbu tento týždeň opäť spomenul na Twitteri. Ale Berlín, ktorý si stále nie je istý, tieto požiadavky zatiaľ odmietol – aj keď Ukrajine dodal všetky druhy iných súprav vrátane špecializovaných protilietadlových tankov nazývaných Gepard.