Denník N

Žilinka stále trvá na statuse o zničených hroboch vojnového cintorína a chce pátrať, čo sa tam stalo

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Aktivita generálneho prokurátora na Facebooku by už mohla vyústiť do disciplinárneho návrhu voči nemu, myslí si vedúci katedry teórie práva.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka trvá na svojom piatkovom facebookovom statuse o zhanobených hroboch ruských vojakov na vojnovom cintoríne v Ladomirovej pri Svidníku.

Na prešetrení hanobenia cintorína trvá aj po zverejnení informácií historikov aj starostu obce o pochovaných vojakoch, ktorí padli počas bojov v prvej svetovej vojne, a o tom, ako to tam v posledných rokoch vyzeralo. A aj po tom, ako ministerstvá obrany, zahraničných vecí a polícia upozornili, že informácia o hanobení hrobov je súčasťou hybridnej vojny Ruska na našom území.

Ako sa to začalo

Hoax minulý týždeň rozšírila ruská ambasáda a spriaznená motorkárska skupina Brat za brata. Tvrdili, že starosta obce Vladislav Cuper dal bagrom odstrániť obruby okolo hrobov, čím ich zhanobil.

Žilinka následne tvrdenia ruského veľvyslanca na Slovensku Igora Bratčikova prebral. Bratčikov, ktorý minulý týždeň na východnom Slovensku navštívil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie