Denník N

Starosta Petržalky Hrčka: Musím uznať Vallovi, že parkovanie nevyriešil populisticky (+ video)

Ján Hrčka. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ján Hrčka. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ján Hrčka hovorí, že v týchto voľbách nepodporí nikoho z kandidátov na primátora – politikom radil, aby vytvorili veľkú pravicovú koalíciu, a keď to nespravili, nechce sa stavať proti niekomu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Voľby nie sú tenisový zápas, kde postavíte dvoch ľudí do kurtu a ukáže sa, kto lepšie hrá tenis, hovorí starosta Petržalky Ján Hrčka a za svojho hlavného vyzývateľa považuje bývalého tenistu Martina Kližana.

V rozhovore hovorí aj o tom:

  • prečo proti nemu politické strany nepostavili kandidáta a ako ho volali do koalícií;
  • prečo nepodporí vo voľbách ani Valla, ani Kusého;
  • ako a kedy bude mestská parkovacia politika fungovať v ďalších častiach Petržalky;
  • prečo ho prezývali „bratislavský Matovič“ a ako ministra financií vníma teraz;
  • aj že v Petržalke pribúdali škôlky najviac v celej Bratislave.

Koho budete podporovať do kresla primátora?

Čakal som túto otázku. Pred rokom som tušil, že dôjde k nejakému súboju. Osem rokov som bol proti niekomu, s niekým a teraz som dopredu všetkým povedal, že v týchto voľbách neplánujem byť ani s nikým a ani proti nikomu. Samozrejme, ak by mi niekto postavil protikandidáta a pôjde proti mne, automaticky je to pre mňa hodená rukavica, ktorú zodvihnem a budem riešiť. Pokiaľ mi nikto nepostaví protikandidáta a nebude so mnou bojovať, tak chcem v týchto voľbách ostať neutrálny – nikoho nepodporím, proti nikomu nepôjdem a budem si hľadieť na svoje, čo na moje pomery je vcelku veľké.

Čiže nebudete mať svojho favorita na primátora?

Nebudem do tohto boja nijako zasahovať.

Prekvapilo vás, keď ohlásil kandidatúru na primátora starosta Nového Mesta Rudolf Kusý?

Vedel som to už nejakých pár týždňov, keďže tie mená poletujú, a niektoré sa vyvrátia, iné potvrdia…

…ale keď ste sa o tom prvýkrát dozvedeli, prekvapilo vás to?

Hovorilo sa o ňom. Povedzme si na rovinu, že nejaký kandidát sa hľadal – zhruba pred rokom, keď sa riešili nejaké rokovania a rozprával som sa s nejakými ľuďmi, povedal som im, že chápem, že je tu spor na úrovni štátu medzi SaS, OĽaNO, Sme rodina a ostatnými. Na druhej strane komunál tak nefunguje, nie je to o politických stranách, ale o ľuďoch. Jasné, že to nie je úplná idylka, je to však lepšie ako pred rokmi.

Odporučil som týmto stranám, aby urobili jednu veľkú pravicovú koalíciu. Bolo však vidieť, že z niektorých strán o to záujem nie je. Už pred rokom bolo teda zrejmé, že budú dve koalície. Paradoxne vznikli až tri, čo pre pravicu nie je dobré. So všetkými skupinami v rámci komunálu vychádzam korektne, keď potrebujem vyriešiť niečo pre Petržalku, tak veci viem vykomunikovať. Ale som z toho vonku.

Neodpovedáte mi na otázku.

Ani

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Doprava v Bratislave

Komunálne a župné voľby 2022

Matúš Vallo

Parkovanie v Bratislave

Rudolf Kusý

Slovensko

Teraz najčítanejšie