Denník N

Ivan Mikloš: Do politiky sa nevraciam, Dzurindovi rád pomôžem

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Mikuláš Dzurinda chce vdýchnuť dušu novému politickému projektu. Aká bude vaša úloha? 

Poviem, aká nebude. Určite sa neplánujem vrátiť do politiky, nebude to teda nástroj na návrat do politiky. O projekte viem, pretože s Mikulášom sa sem-tam stretávam. Je to jeho projekt, nie náš spoločný, ale viem o ňom a fandím mu.

Stále ste vnímaní ako dvojica.

Áno, neprekáža mi to, naopak. Tento projekt považujem za zmysluplný najmä v tom zmysle, aby neprepadli žiadne hlasy stredopravých a systémových voličov. V tej miere, v akej budú oni cítiť potrebu a v akej sa ja budem cítiť komfortne, som pripravený tomu aj nejako pomôcť.

Čo to znamená?

Keď sa ma spýtajú na radu z hľadiska ekonomického programu alebo keď sa ma novinári spýtajú, či podporujem tento projekt, tak poviem, že áno. Alebo ak táto strana či skupina strán bude mať dobrý program a rozhodnem sa, že ich budem voliť, tak sa tým nebudem tajiť. Teda môže ísť o programovú, ideovú, nepriamu podporu.

Je Mikuláš Dzurinda sklamaný, že sa nechcete vrátiť do politiky a že s ním nechcete ísť do toho naplno? 

To sa musíte opýtať jeho, ale z rozhovorov s ním a z jeho posledného vystúpenia u Zuzany Kovačič Hanzelovej vyplynulo, že ani on sa priamo vracať nechce – teda že by chcel kandidovať alebo sa uchádzať o exekutívnu funkciu. Je to skôr o tom, ako môže on a aj ja, ak budem môcť a vedieť, prispieť k tomu, aby sa nenaplnila hrozba, ktorá tu je. K moci sa môžu dostať nesystémové strany, ktoré dnes reprezentujú najmä fašisti a Fico, aj keď dnes môžeme hovoriť už o jednej množine z hľadiska hodnôt, programu a ideí. Ide o to, aby strany, ktoré bojujú za hodnoty ako sloboda, demokracia, otvorená spoločnosť, boli čo najsilnejšie a schopné vládnuť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Igor Matovič

Mikuláš Dzurinda

Richard Sulík

V redakcii

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie