Denník N

Kým sa Slovensko váľa v bahne, vo svete sa dejú veľké veci

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Diktátori opäť raz zisťujú, že liberálna demokracia nie je taká slabá a dekadentná, za akú ju opakovane považujú.

Slovensko má šťastie, že je také bezvýznamné a že jeho strašidelný stav spoločenského vedomia a politického chaosu škodí len nám samotným. Radšej si ani nepredstavujem, čo by sa stalo s Európskou úniou, keby išla slovenskou cestou.

Naša spoločnosť dnes pripomína klbko bitkárov váľajúcich sa v čiernom blate pesimizmu, ale pohltení sami sebou si nevšímame, že v Európe a vo svete sa dejú veľké veci. Niektoré sú poslami nádeje, hoci majú korene v hrôzach odohrávajúcich sa na Ukrajine.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen vyriekla minulý týždeň v Európskom parlamente vety, ktoré sú dôkazom toho, ako veľmi sa Európa od začiatku vojny na Ukrajine zmenila. „Jednou z lekcií tejto vojny je, že sme mali načúvať tým, ktorí Putina poznajú,“ povedala. A vymenovala štáty strednej a východnej Európy (ale aj ruských novinárov, napríklad zavraždenú Annu Politkovskú).

Jazyk je nástrojom politiky, a keď najmocnejšia politička v Európe – a ešte k tomu Nemka – povie, že západné štáty EÚ urobili vážnu chybu, keď neverili svojim východným partnerom, je to nevídané priznanie omylu. Západná Európa sa po roku 1989 považovala za víťaza studenej vojny a mala sklony k arogantnému presvedčeniu, že je neomylná.

Napadnutie Ukrajiny ju prinútilo pochopiť, že jej dlhodobá stratégia voči Rusku bola chybná. Najväčšia vina za túto chybu leží na pleciach Nemecka, ktoré výmenou za lacný plyn a ropu financovalo ruskú diktatúru. Ale je fascinujúce sledovať, s akým odhodlaním sa Nemecko od Ruska odrezáva.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie