Denník N

Žilinku považujú za zmenu k lepšiemu najmä voliči Republiky a Smeru, Lipšica zasa voliči OĽaNO, SaS a PS

Generálneho prokurátora vníma pozitívne viac ľudí ako špeciálneho. Hlavne však ľudia vidia prokuratúru pre spory ako nejednotnú, mala by viac vysvetľovať svoje rozhodnutia verejnosti, komentuje prieskum Via Iuris.

Prokuratúra na Slovensku pôsobí pre spory nejednotne a mala by viac vysvetľovať svoje rozhodnutia, hodnotí výsledky prieskumu verejnej mienky o prokurátoroch mimovládka Via Iuris. Sondáž si zadala u agentúry Focus.

Prieskum ukázal, že väčšina ľudí nehodnotí pozitívne generálneho prokurátora Maroša Žilinku a ani špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica – a že Žilinku skôr pozitívne vnímajú voliči opozície a Lipšica voliči koalície.

Ako vnímajú Žilinku a Lipšica

Respondenti v prieskume okrem iného odpovedali na otázky: Všimli ste si nejakú zmenu v činnosti generálnej prokuratúry po nástupe nového generálneho prokurátora Maroša Žilinku?Všimli ste si nejakú zmenu v činnosti špeciálnej prokuratúry po nástupe nového špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica?, pričom na výber mali tri odpovede: áno, je to zmena k lepšiemu; áno, je to zmena k horšiemu; nie, nevšimol som si žiadnu zmenu.

Približne 27 percent opýtaných uviedlo, že Maroš Žilinka na čele generálnej prokuratúry je pozitívna zmena, pričom to isté si o Danielovi Lipšicovi myslí len 15 percent. Len približne pätina populácie vníma Maroša Žilinku ako negatívnu zmenu, pri Danielovi Lipšicovi to je až 36 percent.

Približne rovnaký počet ľudí – niečo vyše 40 percent – nevníma žiadnu zmenu po nástupe týchto pánov do úradov.

Žilinka prebral

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Lipšic

Hlas

KDH

Kotlebovci - ĽSNS

Maroš Žilinka

OĽaNO

Progresívne Slovensko

Republika

SaS

Sme rodina

Smer

SNS

Slovensko

Teraz najčítanejšie