Vojna proti Ukrajine sa dostala do ešte nebezpečnejšej fázy. Čo znamenajú Putinova mobilizácia a pseudoreferendá

Ruský prezident Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu a s ministrom obrany pohrozili použitím jadrových zbraní.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
Po utorkovom večernom váhaní, keď mal ruský prezident vystúpiť so zásadným prejavom, no z neznámych dôvodov sa to nestalo, sa nakoniec objavil v televízii v stredu ráno a iba v podobe nahratého vyhlásenia.
Oznámil v ňom čiastočnú mobilizáciu, ktorú zavádza „v záujme ochrany vlasti a celistvosti”.
Ruská politologička Jekaterina Šulmanová hovorí, že vo zverejnenom prezidentskom dekréte sa síce mobilizácia nazýva čiastočná, ale nie sú v ňom špecifikované parametre. „Ani územné, ani kategorické,“ napísala.
„Podľa tohto textu môže byť odvedený každý okrem zamestnancov vojensko-priemyselného komplexu, ktorí majú odklad na obdobie svojho zamestnania. Skutočnosť, že mobilizácia sa týka len tých, ktorí sú v zálohe, a tých, ktorí majú niektoré zvlášť potrebné špecializácie, sa uvádza vo vyhlásení, ale nie vo vyhláške.“
Mobilizácia a referendá ako odpoveď na porážky
O tom, že Rusko pristúpi k mobilizácii, sa pritom hovorilo už dlhšie. Špekulácie sa znásobili v utorok, keď Štátna duma schválila zákon, ktorý