Denník N

Názor na referendá zmenilo Rusko náhle. V Putinovom okolí prevážila vojnová skupina

Nad Chersonom na jar zaviala zástava so sovietskymi symbolmi. Foto - TASR/AP
Nad Chersonom na jar zaviala zástava so sovietskymi symbolmi. Foto – TASR/AP

V Zaporižžskej oblasti chcú počas nedemokratického referenda chodiť od domu k domu s policajtmi.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Ešte začiatkom minulého týždňa ruskí predstavitelia v okupovaných oblastiach hovorili, že plánované kvázireferendá o pripojení k Rusku odkladajú na neurčito. Argumentovali aj ukrajinskou ofenzívou (napríklad pri Chersone), vinou ktorej nebola podľa nich situácia na podobné hlasovanie bezpečná.

Z oblasti podľa Meduzy odišli aj ruskí politickí stratégovia blízki Kremľu.

Samozrejme, nešlo o prianie miestnych proruských politikov, ale o pokyny z Moskvy. „Pred týždňom Kremeľ vážne veril, že referendá sa uskutočnia skôr ku koncu roka, ak vôbec,“ napísala na Twitteri uznávaná ruská politologička Tatiana Stanová.

V utorok však ruskí predstavitelia štyroch okupovaných oblastí jeden po druhom oznámili, že referendá, ktoré sa považujú za nelegálne a nedemokratické, sa uskutočnia už v najbližších dňoch, od 23. do 27. septembra. Ukrajina ani žiadna významná krajina ich neuzná.

„Nie som právnik, ale vyzerá to, že sú isté otázky legálnosti v súvislosti s organizovaním referenda za tri dni počas vojny na území, ktoré kontrolujete iba čiastočne,“ napísal britský novinár Guardianu Shaun Walker.

Náhla zmena

Ešte koncom minulého týždňa prevažoval nápad odložiť referendá. Ruský nezávislý portál Meduza so sídlom v Lotyšsku sa pokúšal zistiť, prečo došlo k takej náhlej zmene.

Podľa jeho zdrojov z prostredia Putinovej vlády sa Rusko už nesnaží, aby referendá vyzerali čo najlegitímnejšie, ale chce mať hlasovanie za sebou a hlásiť výsledky.

Dôvody na zmenu boli dva. Prvým bolo, že ruskí politici sa obávali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie