Denník N

Vývoj bojov (210. deň): Ruskí blogeri zúria pre výmenu zajatcov, ktorou Putin prekvapil

Na snímke veliteľ z Azovstaľa Sviatoslav Palamar po prepustení v Turecku. Foto - TASR/AP
Na snímke veliteľ z Azovstaľa Sviatoslav Palamar po prepustení v Turecku. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Vojenskí blogeri sú naštvaní pre výmenu väzňov.  
  • Rusko začalo mobilizovať okamžite, povolávací rozkaz dostali údajne aj niektorí zatknutí demonštranti.
  • Nie je jasné, ako dlho bude trvať výcvik mobilizovaných rezervistov. Podľa niektorých komisariátov ich môžu použiť hneď. 
  • Ukrajinci stále bojujú o Lyman, dôležité mesto na východe.
  • Rusi v snahe odísť z Ruska vykúpili letenky a zapchali hranice s Gruzínskom a Mongolskom.
  • Žarty na úkor syna hovorcu Kremľa.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za stredu 21. septembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Nečakaná výmena: Vladimir Putin v stredu potešil všetkých jastrabov v prostredí Kremľa a ministerstva obrany, keď ohlásil čiastočnú mobilizáciu. Na druhej strane im správa z večera, slovami jedného z analytikov, pripravila „infarktové stavy“.

Rusko a Ukrajina sa dohodli na výmene vojnových zajatcov, ale nie hocijakých. Ukrajinci prepustili 55 nemenovaných Rusov a proruských Ukrajincov a Viktora Medvedčuka.

Ide o proruského oligarchu a politika na Ukrajine, ktorého roky podporoval Kremeľ. Putin je krstným otcom jeho dcéry. Po začiatku invázie ušiel z domáceho väzenia, no o pár mesiacov neskôr ho Ukrajinci chytili oblečeného v maskáčoch na západnej Ukrajine, zrejme pri snahe o útek.

Rusi zas prepustili 215 ukrajinských vojakov, najmä obrancov z Azovstaľa, z ktorých je viac ako polovica priamo z práporu Azov. Týchto bojovníkov Rusi označujú za najväčších ukrajinských fašistov.

Medzi nimi sú aj piati velitelia, ktorí bránili Mariupol, napríklad Serhij Volynskij, Sviatoslav Palamar a Denys Prokopenko. Prepustili aj desať zahraničných bojovníkov, najmä Britov, ktorí bojovali za Ukrajinu.

Nie je jasné, prečo Rusi pristúpili na takúto výmenu. Prápor Azov – a jeho velitelia – je pre Rusov stelesnením toho najhoršieho, s čím bojujú na Ukrajine.

Je otázka, či im pri výmene išlo iba o Medvedčuka. Špekuluje sa, že medzi 55 prepustenými ruskými vojakmi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie