Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Pri liečbe duševne chorých v Česku pomáhajú aj ľudia, ktorí sami zažili psychické ochorenie. Ako fungujú peer konzultanti?

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

Peer konzultanti sú v Česku súčasťou odborných tímov v centrách duševného zdravia aj na nemocničných oddeleniach. O podobné zmeny sa na Slovensku usiluje Liga za duševné zdravie.

Hlavná budova pražskej Psychiatrickej nemocnice Bohnice pripomína skôr zámok, než vstup do nemocničného areálu. Obchádzam ju zľava a úzkym chodníkom vchádzam do rozľahlého zeleného parku, v ktorom je rozmiestnených viac než tridsať nemocničných pavilónov. Keďže park je voľne prístupný, slnečné dni v ňom trávia nielen pacienti, ale aj obyvatelia neďalekého sídliska.

Dnes však park pôsobí opustene. Z mokrých lavičiek kvapká dažďová voda a kľukaté cestičky spájajúce jednotlivé pavilóny sú celkom prázdne. Pridávam do kroku, prechádzam okolo kostola a za ním sa za veľkými listnatými stromami ukrýva pavilón 19. Pred ním ma už čaká Josef Gabriel, predseda Dobrého miesta.

Dobré miesto je nezisková organizácia, ktorá prevádzkuje centrum s voľnočasovými aktivitami pre pacientov psychiatrickej nemocnice, takzvané peer centrum. Peer je človek s rovnakou alebo podobnou skúsenosťou ako ľudia, s ktorými pracuje.

Zapojenie peer konzultantov do systému starostlivosti o duševné zdravie je súčasťou veľkej psychiatrickej reformy, ktorá v Česku prebieha už niekoľko rokov. Laickí konzultanti sú súčasťou tímov centier duševného zdravia, ktoré postupne vznikajú naprieč celou republikou. Pracujú aj na niektorých nemocničných oddeleniach či v neziskových organizáciách, ktoré sa sústreďujú na pomoc duševne chorým.

Peer konzultanti ako dlhodobo stabilizovaní ľudia s duševnou chorobou zdieľajú svoj príbeh a skúsenosti s tými, ktorí v liečbe nie sú ešte tak ďaleko, čím im dodávajú nádej a motiváciu. Navyše sú spojkou medzi odborným tímom zdravotníkov a sociálnych pracovníkov a pacientmi.

Keď vám diagnóza od základov zmení život

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Ivana Kriek je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Zdravotníctvo

Zdravie

Teraz najčítanejšie