Denník N

Zoskupenie tretej Ficovej vlády je znova na svete. V Prešove

Foto - TASR
Foto – TASR

Autor je predsedom Maďarského fóra

Voľby do VÚC sú síce regionálne, ale veľa toho napovedia aj o veľkej politike (celoštátnej). Rovnako veľa toho povedia aj o mentálnom a hodnotovom nastavení jednotlivých kandidátov.

Kandidáti na významnú politickú pozíciu, akou je aj predseda samosprávneho kraja, vysielajú voličom signál tým, za koho kandidujú, za akú koalíciu či s čou podporou. Dávajú tým najavo, aká hodnotová orientácia je im blízka a aká je ich morálna orientácia. Rovnako veľa to dokáže vypovedať o tom, aké koalície by sa mohli rysovať v nasledujúcich parlamentných voľbách.

Jedna kuriozita sa už našla. V Prešovskom samosprávnom kraji sa na post prešovského župana rozhodol kandidovať celoštátny hovorca ZMOS Michal Kaliňák. Kandiduje s podporou politických strán Smer, Hlas, SNS a Aliancia.

Ako písal Denník N, „dlhoročný hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák, ktorý kandiduje na post prešovského župana, vraví, že nemá problém prijať podporu Smeru, hoci Robert Fico je na čiernom zozname Ukrajiny. Kaliňák je Rusín a hovorí aktívne po ukrajinsky. Okrem Smeru ho podporili aj Hlas, SNS a Aliancia“.

Táto politická kombinácia je identická s koalíciou, ktorú poznáme ako tretiu Ficovu vládu. Jediný drobný rozdiel je v tom, že namiesto Mosta je v nej Aliancia, ktorá vznikla medzičasom spojením SMK, Mosta a Spolupatričnosti. Je to, ako keby sa časť Maďarov opäť sa stavala na zlú stranu.

Žeby platilo porekadlo: Vtáka poznáš podľa peria, človeka podľa jeho priateľov?

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie