Denník N

Pod slnkom Jany Shemesh: Prečo je také populárne „nakladať“ protivníkom?

Pod slnkom Jany Shemesh: Naozaj sa tešíme, že tá naša poslankyňa tej druhej tak dobre „naložila“?
Pod slnkom Jany Shemesh: Naozaj sa tešíme, že tá naša poslankyňa tej druhej tak dobre „naložila“?

Vážené čitateľky, vážení čitatelia,

v ďalšom diele svojho týždňového výberu pripomínam, ako sa predseda Smeru opustil pri prezidentke, pýtam sa, či bolo správne, že moderátorka CNN si pred rozhovorom s iránskym prezidentom odmietla zahaliť hlavu, vysvetľujem, čím si americká vedkyňa v oblasti umelej inteligencie a robotiky Ružena Bajcsy zaslúžila slovenské štátne vyznamenanie, a opisujem dôvody, prečo investovať čas do nórskej kriminálnej minisérie Zmiznutie v Lorenskogu.

Najskôr však pár poznámok k bitke dvoch poslankýň – lebo obísť sa to nedá.

Zhodneme sa, že násilie, fyzické aj verbálne, otravuje medziľudské vzťahy, nič dlhodobo nerieši, práve naopak, zasieva ešte ďalšie problémy a je prejavom slabosti, hoci spôsobuje rany a bolesť.

O násilí medzi ľuďmi nechceme počuť, nechceme ho vidieť, nechceme, aby nás do tejto témy zaťahovali, nie je nám to príjemné.

Niekedy sa však odohrá verejne a jeho aktérmi či aktérkami sú známe osoby, zástupcovia či zástupkyne istého stavu alebo profesie. Ako napríklad minulý piatok poslankyne Romana Tabák a Jana Bittó Cigániková.

Šokuje nás to, ale zas nie až tak veľmi, lebo verejná debata na Slovensku je už dávno pod úrovňou intelektuálneho, obsahového aj formálneho suterénu. Od verbálnych buchnátov s cieľom ublížiť a zapísať si bod u svojich fanúšikov je k reálnym len veľmi krátka cesta.

Na sociálnych sieťach aj v súkromných debatách sa ujal výraz „ale si mu/jej naložil/a“, čo má vyjadriť, ako sme niekoho zvozili pod čiernu zem, pričom tomu chudákovi alebo chudere nezostane nič iné, len chodiť po kanáloch.

Takto sa ľudia medzi sebou bavia namiesto toho, aby vecne kritizovali, korektne argumentovali a zbytočne niekoho neurážali pre výzor, presvedčenie či pôvod.

Potom sa stane, že okolnosti, nálada, únava prispejú k tomu, že k tvrdým slovám sa pridá úder.

To však nie je ospravedlnenie. Násilie jedného človeka voči inému je odsúdeniahodné a nemalo by k nemu dochádzať. Ak niekto nevie krotiť hnev či sklony k agresivite, môže vyhľadať pomoc. Ak preukázane spôsobí škodu či zranenie, mal by za to zaplatiť.

My ostatní by sme mu mali dať najavo, že násilie je pre nás neprijateľné. A už vôbec by sme ho v ňom nemali podporovať len preto, že ten, ktorému „naložil“, je nám nesympatický a vlastne tak mu treba.


Téma týždňa: Keď sa úbohosť tvári ako sarkazmus alebo ako sa Fico zase opustil pri prezidentke

Stalo sa faux pas. Svetoznáma agentúra Getty Images

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pod slnkom Jany Shemesh

Silné ženy

Životy žien

Komentáre, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie