Denník N

Pevnosť Brusel je stále v strehu, bez zápch a s humorom

Belgickí armádni policajti v uliciach Bruselu. FOTO - AP
Belgickí armádni policajti v uliciach Bruselu. FOTO – AP

Aktualizované 21:18 – Pátranie po islamistických extrémistoch sa v hlavnom meste EÚ rozšírilo. Hlavný podozrivý stále uteká. Polícia aj Belgičania ukázali, že majú zmysel pre humor.

Bolo by prehnané tvrdiť, že Brusel týchto dní pripomína mesto duchov. Život sa tu úplne nezastavil. Ale je fakt, že pondelky, ako bol tento, belgické hlavné mesto už dávno nezažilo.

Prvý pracovný deň v týždni je typický všadeprítomnými dopravnými zápchami, stovkami autobusov a tisíckami áut s deťmi, ktoré sa náhlia do školy, davmi ľudí, presúvacími sa do práce, na obedy, z práce, do obchodov, do reštaurácií.

Ako v každom veľkom európskom meste. Ale v pondelok sa nič z toho v Bruseli nedialo.

Samopal takmer na každej ulici

Áut aj ľudí bolo v uliciach odhadom desaťkrát menej ako obyčajne. Chronicky upchaté križovatky, akou je napríklad kruhový objazd pri hlavnej budove Európskej komisie, kde sú za normálnych okolností kolóny stojacich áut ešte aj o polnoci, boli v pondelok uprostred dňa plynulo prejazdné.

Zato počet viditeľných policajtov a vojakov so samopalmi výrazne narástol. Všetky dôležité budovy (najmä vládne a európske inštitúcie, veľvyslanectvá, stanice a letisko) sú neustále strážené prísnymi pohľadmi vojakov so samopalmi, neuvidieť policajné auto na hociktorej hlavnej ceste viac ako 5 minút je takmer nemožné.

Mesto je už tretí deň akoby spomalené vyhlásením najvyššieho možného stupňa ohrozenia pre „bezprostrednú a veľkú hrozbu teroristického útoku“.

Belgické úrady mali k dispozícii konkrétne informácie o hrozbe paralelných teroristických útokov, podobných tým v Paríži. A tak je od soboty úplne zatvorené metro, všetky väčšie nákupné a zábavné centrá, takmer všetky železničné stanice. Polícia ľudí vyzvala, aby nechodili na frekventované miesta. Americká ambasáda dokonca vyzvala amerických občanov v Bruseli, aby podľa možností nechodili vôbec nikam.

Pizza ako obyčajne

V pondelok tiež na 13 linkách v meste prestali jazdiť autobusy, pretože podľa hovorcu dopravného podniku Francoisa Leduna „niektorí vodiči sa museli starať o deti a niektorí mali obavy pokračovať v práci, čo je pochopiteľné“.

Od pondelka sú zatvorené aj všetky škôlky, školy a univerzity – otvárať by ich mali spolu s metrom postupne opäť od stredy podľa aktuálnej bezpečnostnej situácie.

„Je nám jasné, že tieto opatrenia skomplikujú ekonomický a profesionálny život… a robíme všetko, čo môžeme, pre návrat do normálu tak skoro, ako sa len dá,“ komentoval aktuálnu situáciu belgický premiér Charles Michel, ktorý po niekoľkohodinovom rokovaní bezpečnostnej rady štátu ohlásil, že v Bruseli zostanú najvyššie bezpečnostné opatrenia v platnosti ďalších sedem dní – do budúceho pondelka. „Situácia zostáva nezmenená, riziko je stále veľmi vážne,“ dodal ešte.

Ak si však niekto potrebuje kúpiť bagetu alebo dať niekde pizzu, v zásade si „výnimočný stav“ ani nevšimne, väčšina malých obchodov a reštaurácií už v pondelok cez deň normálne fungovala.

Ľudia si na mimoriadnu situáciu rýchlo zvykajú. Ak musia ísť do práce, nič iné im ani nezostáva. Každý spracováva hroziace riziko po svojom, ale v zásade ide najmä o rôzne varianty povzdychu návštevníka jednej z bruselských reštaurácií vo vládnej štvrti. „Aká je pravdepodobnosť, že v meste s 1,2 milióna obyvateľov by náhodne trafili akurát na mňa?“ 

Takže aj keď to zo správ svetových médií môže pôsobiť, akoby sa Brusel premenil na vojnovú zónu, nie je to tak. Všetci sú v strehu, mnohí radšej pracujú z domu (banky aj euroinštitúcie to svojim zamestnancom aj odporúčali), ale ak sa nepripletiete doprostred policajného zásahu, život pre väčšinu ľudí ide ďalej takmer ako normálne.

Neustále razie

To však neplatí pre políciu, ktorá neustále robí ďalšie razie vo vytypovaných lokalitách.

Pôvodné informácie, že hlavným cieľom policajných akcií je zadržanie belgického občana Salaha Abdeslama, ktorý sa podieľal na útokoch v Paríži a odtiaľ mal utiecť do Bruselu, sa postupne rozširujú – už je jasné, že polícia sa snaží rozbiť širšiu sieť nebezpečných islamistických radikálov.

A ako poznamenal belgický minister vnútra, ak niekto uniká tak dlho takému intenzívnemu pátraniu ako Abdeslam, je zrejmé, že musí mať pomoc zvonku.

A tak polícia ide aj po jeho pomocníkoch. Kým v sobotu sa aktivity protiteroristických jednotiek sústredili na problémovú štvrť Molenbeek, kde Abdeslam a viacerí iní teroristi z posledného obdobia bývali, od nedele sa územie, na ktorom zasahujú, značne rozšírilo.

V nedeľu večer dokonca uzavreli aj hlavné námestie Grand Place a okolité ulice, zaistili niektoré budovy luxusných hotelov v meste, a celkovo zasahovali v šiestich bruselských štvrtiach. Výsledok: ďalších viac ako 20 zadržaných. Najhľadanejší, teda Abdeslam medzi nimi zatiaľ nie je.

Humoru rozumie aj polícia

Okrem veľkého úsilia ukázala v pondelok belgická polícia aj zmysel pre humor, ktorý by mohol byť príkladom zvládnutého PR, a tiež ukážkou, ako treba pracovať s emóciami obyvateľov vo vypätých situáciách.

Keď v nedeľu v noci v Bruseli a okolí prebiehalo niekoľko veľkých a veľmi dramaticky vyzerajúcich policajných akcií (atmosféru vystihuje pokyn polície pre občanov v mieste zásahov – „nepribližujte sa k oknám“), polícia vyzvala médiá aj občanov, aby na sociálnych sieťach nezdieľali žiadne informácie, pretože tie isté sociálne siete sledujú aj teroristi.

Výzva zabrala, a onedlho už Bruselčania začali na Twitteri vo veľkom zdieľať obrázky s mačkami a hashtagom BrusselsLockdown.

Na druhý deň belgická polícia na svojom twitterovom účte zverejnila obrázok misky plnej žrádla pre mačky so svojím logom a textom: „Pre mačky, ktoré nám v noci pomohli. Ponúknite sa!“

Autor je publicista a konzultant

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie