Denník N

Bolsonaro verzus Lula. Brazíliu čakajú prezidentské voľby, ktoré môžu skončiť nepokojmi

Bolsonarov fanúšik oblečený vo farbách brazílskej vlajky pred obchodom, v ktorom predávajú aj uteráky s prezidentskými kandidátmi. Foto - TASR/AP
Bolsonarov fanúšik oblečený vo farbách brazílskej vlajky pred obchodom, v ktorom predávajú aj uteráky s prezidentskými kandidátmi. Foto – TASR/AP

Z protikandidáta Lulu robí Bolsonaro v rámci svojej propagandy ultraľavičiara.

V malom brazílskom meste Cascavel vošiel do baru 59-ročný muž. Opýtal sa štamgastov, kto z nich bude v nedeľných voľbách voliť politického rivala súčasného ultrapravicového prezidenta Jaira Bolsonara, známeho pod menom Lula.

„Ja budem,“ prihlásil sa 39-ročný Antônio.

Domov, kde ho čakal jeho desaťročný syn, sa Antônio už nikdy nedostal. Bolsonarov stúpenec ho v bare napadol nožom a Antônio ešte v ten deň v nemocnici na následky zranení zomrel.

Išlo o politicky motivované násilie, potvrdila miestna polícia. A nebolo to prvýkrát.

„Počas tejto kampane sme videli množstvo násilia vrátane vrážd z politických dôvodov, čo je skutočne nové,“ povedal pre Denník N sociológ Sergio Costa z berlínskeho Inštitútu latinskoamerických štúdií. Bolsonaro znormalizoval násilie a nie je vylúčené, že ak voľby prehrá, Brazília zažije svoju verziu šiesteho januára 2021, keď stúpenci amerického prezidenta Donalda Trumpa vtrhli do Kapitolu.

V Brazílii to môže byť ešte dramatickejšie. „Toto je iné,“ dodáva Costa. Bolsonaro má na rozdiel od Trumpa za sebou armádu, štátnych policajtov aj milície. Z tohto by mohol byť vojenský prevrat.

Prezident Brazílie Jair Bolsonaro počas svojej predvolebnej kampane. Foto – TASR/AP

Bolsonarova propaganda

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro ide do nedeľných volieb s podobnými sľubmi ako pred štyrmi rokmi, keď vyhral, a dá sa povedať, že vládol tak, ako sľúbil.

Zliberalizoval držbu zbraní, aby sa bohatí mohli chrániť pred chudobnými. Amazonský región zbavil kontroly dodržiavania zákona na ochranu životného prostredia, aby veľké spoločnosti a kriminálne organizácie mohli ľahšie ťažiť nerastné suroviny z oblastí,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Latinská Amerika

Svet

Teraz najčítanejšie