Dielo dňa: V tieni fotografie

Nestačí sa iba dívať, musíme stále aj fotiť? Pýta sa umelkyňa Magda Stanová.

Magda Stanová: z diela V tieni fotografie, 2007 – 2009.

Prečo majú ľudia, ktorých niekto fotí, trému? Ako fotografia zmenila naše rozmýšľanie? Prečo sú nám vzácnejšie fotky, na ktorých sú naši priatelia, hoci sú neostré a majú zlú kompozíciu, keď máme okolo aj kvalitné zábery profesionálov? Prečo sa pozeráme na svet radšej cez objektív, než bez neho? Dá sa prostredníctvom fotografie cestovať v čase? A ozaj – funguje to tak, že keď niečo odfotíme, vytvoríme si v pamäti novú spomienku ako nové políčko filmu?

Na tieto a množstvo ďalších otázok sa pýta Magda Stanová, umelkyňa, ktorá síce šesť rokov študovala fotografiu, no našťastie nefotí. Vlastne – možno aj fotí, ale vo svojom diele V tieni fotografie sa na toto médium pozerá prostredníctvom svojich koláží, kresieb, textov, animácií a videí. Samozrejme, sú tam aj fotografie – no väčšinou slúžia ako príklad či vysvetlenie nejakej konkrétnej situácie.

Magda Stanová: z diela V tieni fotografie, 2007 - 2009.
Magda Stanová: z diela V tieni fotografie, 2007 – 2009.

Tak napríklad – fotografia britského princa Charlesa ukazuje, ako sa pri nejakej oficiálnej udalosti zdraví s obdivovateľmi. Podáva im ruky a stojí tesne za zábranami. A hoci ho množstvo z nich má možnosť naživo vidieť po prvý raz – väčšina drží v ruke fotoaparát a snaží sa odfotografovať ho.

Je viac než pravdepodobné, že tie fotky rovnako ako milióny ďalších z koncertov, rodinných dovoleniek či stretnutí budú zlé a rozmazané. A kým sa človek spamätá z ošiaľu, Charles odíde, spevák zlezie z pódia a komický moment na rodinnom stretnutí sa rozplynie. Čo nám z nich ostane? Stihneme sa na ne vôbec pozrieť inak než cez displej mobilu alebo hľadáčik fotoaparátu?

Odpovedať si môže každý sám, lebo situácie, ktoré Magda Stanová nielen v diele V tieni fotografie opisuje a komentuje, zažívame prakticky denne. A čo je na tom umenie? Že ona sa vie pýtať veľmi vtipne, inteligentne, s nadhľadom a často dokáže v úplne jednoduchej skratke vysvetliť nesmierne zložité veci.

Jej súbor V tieni fotografie môžete práve teraz vidieť v Galérii mladých Nitrianskej galérie na jej výstave Dáma s dvoma hlavami, kde prezentuje aj ďalšie dve práce. Oplatí sa vidieť.

Magda Stanová: z diela V tieni fotografie, 2007 - 2009.
Magda Stanová: z diela V tieni fotografie, 2007 – 2009.
Magda Stanová: z diela V tieni fotografie, 2007 - 2009.
Magda Stanová: z diela V tieni fotografie, 2007 – 2009.

Magda Stanová (1981) absolvovala v roku 2007 štúdium na Katedre fotografie a nových médií VŠVU v Bratislave. V rokoch 2003 – 2005 študovala na Hochschule für Gestaltung und Kunst v Zürichu. V roku 2010 získala titul MFA na San Francisco Art Institute v San Franciscu. V súčasnosti je na doktorandskom štúdiu v Ateliéri intermediálnej tvorby III (škola Tomáše Vaňka) na AVU v Prahe. Okrem Slovenska a Českej republiky vystavovala v Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Belgicku, Švajčiarsku, Španielsku, Taliansku, UK, USA, Brazílii, Austrálii. V roku 2009 vyhrala Anne Bremer Memorial Library Artist’s Book Contest, v roku 2010 jej bolo udelené čestné uznanie na Plat(t)form 10, Fotomuseum Winterthur, Švajčiarsko. Žije a tvorí v Prahe. Viac o autorke a jej tvorbe sa dozviete na www.magdastanova.sk.

Dielo dňa

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |