Denník N

Zubárka Hrubá: Rodičia by mali dočisťovať deťom zuby do 12 rokov. Aké kefky použiť a kedy je vhodné dieťa pri ošetrení uspať?

Foto - archív Andrey Hrubej
Foto – archív Andrey Hrubej

Je bežné, že deti prídu k zubárovi s veľkým počtom pokazených zubov. Často je dôvodom, že zabúdajú na medzizubné priestory.

Andrea Hrubá je zubárka z Bratislavy. Stará sa o dospelých, ale aj o detských pacientov. Snaží sa ľudí vzdelávať na svojom blogu Zápisník zubárky, aby sa vedeli lepšie starať o svoj chrup.

V rozhovore hovorí o tom,

  •  ako sa starať o detský chrup;
  •  ako vybrať správnu zubnú kefku a pastu;
  •  kedy je pre dieťa vhodné ošetrenie pri úplnej anestézii;
  •  alebo prečo majú niektorí detskí pacienti kaz na väčšine zubov.

Boja sa ešte ľudia zubárov?

Stále sa stáva, že najmä noví pacienti prichádzajú do ambulancie s výrazným strachom zo zubára. Často sú to dospelí, od ktorých by ste očakávali, že budú spolupracovať. U nich je to väčšinou strach z minulosti, majú nepríjemné skúsenosti, často zo základnej školy, a boja sa, že sa nepríjemná skúsenosť, ktorú už v zubárskom kresle mali, zopakuje.

Strach je často výrazný aj u detí, boja sa neznámeho. Deti, ktoré vôbec nemajú skúsenosť so zubnými zákrokmi, nevedia, čo ich čaká. A to je niečo, čo im môže spôsobovať strach.

Máte najmä dospelých pacientov, ale v ambulancii sa venujete aj deťom. V čom je starostlivosť o deti iná?

Ideálne je, keď dieťa príde od jedného roka na preventívne prehliadky. Vtedy s ním môžeme pracovať a zabezpečiť, aby malo zdravý chrup a nebálo sa zubára. Aj dospelí sú niekedy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Rozhovory

Zdravotníctvo

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie