Denník N

Vývoj bojov (217. deň): V Lymane ide o veľa, Rusi sa skúšajú zachrániť aj pomocou mobilizovaných nováčikov

Ukrajinské tanky pri Lymane. Ilustračné foto - generálny štáb Ukrajiny
Ukrajinské tanky pri Lymane. Ilustračné foto – generálny štáb Ukrajiny

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Pred porážkou pri Lymane varujú už aj niektorí proputinskí blogeri. 
  • Rusi sa snažia mesto udržať aj pomocou nevycvičených regrútov, ktorým dali do ruky ťažkú techniku.
  • Mobilizácia ohrozuje ruskú ekonomiku. Medzi skupinami tých, ktorí sa snažia vyhnúť povolaniu do armády, je nepomerne veľa vzdelaných mužov. 
  • Mapa dňa – viac než sedemdesiat ukrajinských mostov bolo zatiaľ zničených alebo poškodených. 

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za stredu 28. septembra. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

O čo sa hrá pri Lymane. Nedávny pád mestečka Lyman, ktoré malo pred vojnou zhruba 22-tisíc obyvateľov, bol pre Ukrajincov bolestivý. Keď ho Rusi koncom mája po týždňoch bojov dobyli, otvárala sa im cesta potenciálne až k ovládnutiu celého zvyšku Donbasu, čo v tom čase nevyzeralo nereálne.

„Je to tam neopísateľne ťažké

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre

Teraz najčítanejšie