Denník N

Svetový newsfilter: Fiasko za fiaskom. Z Putina sa stal nebezpečný lúzer

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

v piatok 30. septembra Vladimir Putin so svojimi stúpencami v Moskve oslávil podpis dohovoru o pripojení štyroch okupovaných ukrajinských oblastí k Rusku, ktorým sa začne ich postupná anexia. Tá by mala trvať približne týždeň a vyvrcholiť hlasovaním v ruskej Dume.

Územie je približné také veľké ako Portugalsko, zaberá 15 percent rozlohy Ukrajiny a jeho súčasťou je aj najväčšia jadrová elektráreň v Európe. Napriek tomu Putin veľmi nemá čo oslavovať.

Bude to iné, ako keď v roku 2014 po hladkej operácii so zelenými mužíčkami ilegálne anektoval Krym. Tentoraz jeho anexia pripomína skôr potemkinovskú dedinu, ktorá má prekryť sériu fatálnych prehier a načas uspokojiť ultranacionalistov.

Ak sa pozrieme na vývoj vojny, môžeme skonštatovať, že nič z Putinovych cieľov sa nesplnilo. V niektorých prípadoch dokonca dosiahol pravý opak.

O čo ide: Po prvé, Putin nezískal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nepokoje v Iráne

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie