Denník N

Advokátka Valková: Otec by bol z toho, čo sa deje, vydesený

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Advokátka spolupracujúceho obvineného Michala Suchobu je dcérou Ernesta Valka. Nedávno jej hackli e-maily a advokáti Jozefa Brhela sa snažia presvedčiť súd, že Suchobova výpoveď nie je úprimná. „Vedela som, že to bude medializovaný prípad, ale takéto niečo som nečakala,“ hovorí Jana Valková.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Počítač Jany Valkovej je v rukách policajných IT špecialistov, ktorí posudzujú, čo sa udialo v e-mailovej schránke tejto advokátky. Valková zastupuje spolupracujúceho obvineného podnikateľa Michala Suchobu v korupčnom prípade, v ktorom je obžalovaný aj podnikateľ Jozef Brhel. V rozhovore hovorí aj o tom:

  • že, pozostalí po známom advokátovi sa ani 12 rokov po vražde nedočkali súdu s Jozefom Radičom obžalovaným zo zastrelenia Ernesta Valka;
  • ako zaregistrovala, že sa v jej e-mailovej schránke dejú čudné veci;
  • ako vysvetľuje blogy a texty, ktoré vznikli po hacknutí jej mailovej schránky;
  • ako sa zoznámila s Michalom Suchobom a prečo podľa nej začal spolupracovať s políciou.

Ste dcérou Ernesta Valka, bolo tým pádom jasné, že budete právničkou?

Pochádzam z lekársko-právnickej rodiny. Môj starý otec bol aktívny právnik, ešte keď mal deväťdesiat rokov, a snažil sa súdiť s rôznymi inštitúciami. Celý život radil môjmu otcovi. Z detstva mám spomienky, ako naháňam po pláži rozfúkané spisy. Alebo keď bol deň otcov, tak som kreslila srdiečka a do toho paragraf. Určite som bola ovplyvnená ísť týmto smerom. Mala som tiež sen, že budem jedného dňa pracovať s otcom v kancelárii, bol mojím veľkým vzorom. Myslela som si, že mi pomôže sa to právo naučiť, že budeme spolu viesť rodinnú firmu. Bohužiaľ, tento sen sa skončil v deň, keď ho zavraždili.

Koľko ste vtedy mali rokov?

Čerstvo 26. Akurát som bola po škole a nastúpila som do jeho kancelárie ako koncipientka.

Teraz v novembri to bude už 12 rokov odvtedy, čo vášho otca zavraždili v jeho dome. Je to stále tak, že nedôverujete oficiálnym záverom, ktoré priniesla polícia s prokuratúrou, že išlo o lúpež a vražda nebola v pláne?

Sama s odstupom rokov neviem, čo si mám o tom myslieť. Boli stotožnení dvaja páchatelia. Jeden bol pán Klinka, druhý pán Radič. Pán Klinka sa rozhodol spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, priznal sa ku skutku, ale vypovedal, že on nebol ten strelec. Malo ísť o lúpež a ako strelca označil práve pána Radiča. Pán Klinka bol vylúčený na samostatné konanie, uzatvoril dohodu o vine a treste a dostal osem rokov. S pánom Radičom stále neprebehlo hlavné pojednávanie. Spis je pridelený na Okresnom súde Bratislava 1, bolo avizované, že pojednávanie bude tento rok, ale nie je vytýčené a neviem, čo sa s prípadom deje. Ako rodina stále čakáme.

Ako vnímate to, že to tak dlho trvá? Na Okresnom súde Bratislava 1 to je bežné. 

Pre mňa je to hrozné už len z toho dôvodu, že to stále nie je ukončené, stále sa to nanovo otvára a stále to musíme prežívať. Už teraz si predstavujem celé dokazovanie a hlavné pojednávanie. Samozrejme, že sa na ňom chcem zúčastniť a neviem to vnútorne uzatvoriť.

Ako ste vnímali vraždu novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej?

Ako obrovskú tragédiu, hlavne pre rodinu obidvoch. Viem, že takto tragicky prísť o niekoho je veľmi veľká rana, ktorá sa nikdy nezacelí.

Poznali ste Kočnera?

Nepoznala. Stretla som ho možno dva alebo trikrát na nejakej akcii, možno sme prehodili pár slov. Z mesta poznám jeho dcéry.

V kauze zmeniek sa snažil zaštítiť vaším otcom, že vedel o zmenkách a používal jeho meno v rámci svojej obhajoby.

Pamätám si to. Je to jeho právo, nebola som pri tom, otec je nebohý. Keby žil, vyjadril by sa k tomu.

Teraz ste advokátkou spolupracujúceho obvineného Michala Suchobu, ktorý podniká v IT sektore. Ako k tomu došlo?

Oslovil ma jeden náš spoločný známy. Pán Suchoba pochádza z Limbachu ako aj ja, evidovali sme sa, osobne sme sa nepoznali. Požiadal ma, či by som ho nezačala zastupovať. Predtým mal iného právneho zástupcu, chcel si vypočuť aj iný názor. Skontaktovali sme sa a ďalej to už poznáte. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kauza Mýtnik

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie