MediaBrífing: Facebook odhalil čínsku a ruskú dezinformačnú sieť, ktorá zasiahla aj Slovensko a Česko
[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]
Dobrý deň, dnes v MediaBrífingu nájdete:
- Facebook odhalil dezinformačné kampane o Ukrajine,
- štát chce zvýšiť ochranu novinárov, inšpiráciu hľadá v Holandsku,
- ďalšie dôležité správy o internete a médiách
- a titulku týždňa.
Spoločnosť Meta odhalila dve dezinformačné siete – čínsku a ruskú -, ktoré využívali stovky falošných účtov a desiatky webových stránok. Ich cieľom bolo šírenie ruskej propagandy o Ukrajine. Lži pomáhali šíriť aj oficiálne účty ruských veľvyslanectiev. Tentoraz sa odhalenia sociálnej siete dotkli Česka aj Slovenska.
Ruská sieť bola zameraná najmä na obyvateľov Nemecka, Francúzska, Talianska a Británie. Využívala viac ako 60 webových stránok vytvorených tak, aby sa podobali na spravodajské stránky napríklad britskeho Guardianu, nemeckého Spieglu alebo Bildu a talianskej agentúry ANSA. Lenže namiesto skutočných správ šírili dezinformácie o vojne na Ukrajine, ukrajinských utečencoch a údajnej neúčinnosti sankcií.
Sociálna sieť domény týchto stránok zablokovala, ich obsah už teda nie je možné zdieľať.

Kampaň nebežala len na Facebooku, ale aj na Instagrame, Telegrame, Twitteri a stránkach ako Change.org, Avaaz a LiveJournal.
Do kampane sa zapojilo viac ako 1600 falošných účtov na Facebooku a 700 facebookových stránok. Autori kampane minuli na reklamu zhruba 105-tisíc dolárov.
„Je to najväčšia a najkomplexnejšia operácia ruského pôvodu, akú sme zastavili od začiatku vojny na Ukrajine. Predviedla nezvyčajnú kombináciu sofistikovanosti a hrubej sily,“ informovala sociálna sieť.
Slovensko bolo ruskou dezinformačnou kampaňou zasiahnuté len okrajovo. Analytici Facebooku si všimli, že odkaz na nový dezinformačný portál RRN – Reliable Recent News zdieľali ruskí diplomati vo viacerých krajinách, pridala sa aj ambasáda na Slovensku.
V júli zdieľala článok z RRN o tom, že Ukrajina ostreľuje školy, škôlky a liečebné ústavy na Donbase. Ruská ambasáda zdôrazňovala, že deti sú zabíjané zbraňami dodávanými aj zo Slovenska. Príspevok už bol z Facebooku odstránený, jeho náhľad pochádza z analytického nástroja Gerulata.

Čínska sieť bola menšia ako ruská a cielila najmä na USA a Česko. Fungovala takmer rok, od jesene 2021.
V Spojených štátoch bola dezinformačná kampaň zameraná na ľudí na oboch stranách politického spektra, v Česku kritizovala podporu Ukrajiny, jej vplyvu na českú ekonomiku a varovala pred znepriatelením si Číny.
Kampaň bežala na Facebooku, Instagrame, Twitteri a na dvoch českých petičných weboch petice.com a e-petice.cz, kde vyzbierala